Zima 2022, nr 4

Zamów

Polski filmowiec nagrodzony w Montrealu

„Zgoda” w reż. Macieja Sobieszczańskiego (2017). Fot. Grzegorz Spała / materiały prasowe

Maciej Sobieszczański otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na 41. Festiwalu Filmowym w Montrealu. Jego film „Zgoda” wchodzi na ekrany kin 13 października.

„Zgoda” jest pełnometrażowym debiutem Sobieszczańskiego. Była pokazywana w Konkursie Głównym z 17 tytułami z całego świata.

Akcja filmu rozgrywa się w 1945 roku. Na Śląsku komunistyczne służby bezpieczeństwa w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau, tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców SB dokonuje czystek. Franek zatrudnia się w obozie, by ocalić Annę, Polkę, w której jest zakochany. Nie wie, że jednym z osadzonych jest Erwin, Niemiec, jego przyjaciel, który również od dawna kocha się w kobiecie. Franek dołącza do komunistów łudząc się, że uda mu się oszukać system.

Scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska, zdjęcia zrealizował Valentyn Vasyanovych. W filmie wystąpili m.in. Jakub Gierszał, Zofia Wichłacz, Julian Świeżewski, Wojciech Zieliński oraz Danuta Stenka.

„Zgoda” wejdzie na ekrany polskich kin 13 października. Wcześniej weźmie udział w konkursie głównym 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Festiwal w Montrealu jest jednym z piętnastu konkursowych imprez filmów fabularnych akredytowanych przez FIAPF – międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych.

Więź, zima 2022

Dotychczas kilkukrotnie polscy filmowcy byli nagradzani podczas kanadyjskiego festiwalu. Dwa lata temu Michał Rogalski odbierał nagrodę za najlepszy scenariusz za film „Letnie przesilenie”. W 2013 roku „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy otrzymał Grand Prix festiwalu, a także Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności. W 2012 roku film „Zdjęcie” Macieja Adamka zdobył nagrodę Srebrnego Zenita w Międzynarodowym Konkursie Debiutów. W 2011 roku Borys Szyc otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w „Krecie” Rafaela Lewandowskiego, a „Czarny czwartek…” Antoniego Krauzego – Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.

Festiwal Filmowy w Montrealu odbywa się od 1977 roku. Jego tegoroczna edycja trwała od 24 sierpnia do 4 września.

Źródło: Materiały dystrybutora

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.