Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Polski filmowiec nagrodzony w Montrealu

„Zgoda” w reż. Macieja Sobieszczańskiego (2017). Fot. Grzegorz Spała / materiały prasowe

Maciej Sobieszczański otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na 41. Festiwalu Filmowym w Montrealu. Jego film „Zgoda” wchodzi na ekrany kin 13 października.

„Zgoda” jest pełnometrażowym debiutem Sobieszczańskiego. Była pokazywana w Konkursie Głównym z 17 tytułami z całego świata.

Wesprzyj Więź.pl

Akcja filmu rozgrywa się w 1945 roku. Na Śląsku komunistyczne służby bezpieczeństwa w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau, tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców SB dokonuje czystek. Franek zatrudnia się w obozie, by ocalić Annę, Polkę, w której jest zakochany. Nie wie, że jednym z osadzonych jest Erwin, Niemiec, jego przyjaciel, który również od dawna kocha się w kobiecie. Franek dołącza do komunistów łudząc się, że uda mu się oszukać system.

Scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska, zdjęcia zrealizował Valentyn Vasyanovych. W filmie wystąpili m.in. Jakub Gierszał, Zofia Wichłacz, Julian Świeżewski, Wojciech Zieliński oraz Danuta Stenka.

„Zgoda” wejdzie na ekrany polskich kin 13 października. Wcześniej weźmie udział w konkursie głównym 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Festiwal w Montrealu jest jednym z piętnastu konkursowych imprez filmów fabularnych akredytowanych przez FIAPF – międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych.

Wesprzyj Więź

Dotychczas kilkukrotnie polscy filmowcy byli nagradzani podczas kanadyjskiego festiwalu. Dwa lata temu Michał Rogalski odbierał nagrodę za najlepszy scenariusz za film „Letnie przesilenie”. W 2013 roku „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy otrzymał Grand Prix festiwalu, a także Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności. W 2012 roku film „Zdjęcie” Macieja Adamka zdobył nagrodę Srebrnego Zenita w Międzynarodowym Konkursie Debiutów. W 2011 roku Borys Szyc otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w „Krecie” Rafaela Lewandowskiego, a „Czarny czwartek…” Antoniego Krauzego – Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.

Festiwal Filmowy w Montrealu odbywa się od 1977 roku. Jego tegoroczna edycja trwała od 24 sierpnia do 4 września.

Źródło: Materiały dystrybutora

Podziel się

Wiadomość