Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Czeski browar uwarzy specjalne piwo dla papieża Franciszka

Papież Franciszek, 25 marca 2017 r. Fot. Eusebiu Balauca/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

To dla nas prestiżowa okoliczność. Po raz pierwszy dostarczymy piwo dla Watykanu – mówi Petr Samec, rzecznik Budvaru (Budweiser).

Browar Budvar (znany także jako Budweiser) z Czeskich Budziejowic zapowiedział, że uwarzy specjalne piwo dla papieża Franciszka. Poinformował o tym rzecznik diecezji czeskobudziejowickiej Miroslav Bína w rozmowie z Czeską Agencją Prasową. Według Bíny browar z południowych Czech przekaże Watykanowi warkę piwa w liczbie 122 butelek. Papieżowi wręczy je biskup czeskobudziejowicki Vlastimil Kroči wraz z przedstawicielami browaru i władzami miejskimi Czeskich Budziejowic podczas adwentowej audiencji generalnej dla czeskich pielgrzymów 13 grudnia br.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Specjalna warka piwa ma nawiązywać do siedemsetletniej tradycji browarnictwa w największym mieście południowych Czech. Przygotowaniem napoju zajmie się główny piwowar Budvaru Adam Brož, a specjalną warkę pobłogosławi bp Vlastimil Kroči, który przy okazji zwiedzi zabudowania browaru i prześledzi proces produkcji. Nie wiadomo, czym piwo dla papieża będzie się różniło od tradycyjnej produkcji, ale rzecznik Budvaru Petr Samec podkreśla, że to ważne wydarzenie. – To dla nas prestiżowa okoliczność. Po raz pierwszy dostarczymy piwo dla Watykanu. Będzie to wyrób specjalny, który nie będzie dostępny w otwartej sprzedaży – mówi Samec. Patronat nad inicjatywą objęła ambasada Czech przy Stolicy Apostolskiej.

Budvar jest jedynym istniejącym czeskim przedsiębiorstwem narodowym. Produkcja piwa w browarze rokrocznie wzrasta, a większość jego produkcji jest eksportowana. Wśród głównych importerów czeskobudziejowickiego piwa są Stany Zjednoczone oraz Polska. Południowoczeski browar jest drugim największym tego typu przedsiębiorstwem operującym w Czechach (po Pilsner Urquell) i największym spośród tych, które należą do czeskiego kapitału.

Według badań z 2015 roku Czechy są krajem z największym spożyciem piwa na świecie. Statystyczny Czech (wliczając osoby niepełnoletnie i niepijące) wypija rocznie 142,4 litry piwa, czyli niemal 285 piw rocznie.

Podziel się

Wiadomość