Lato 2024, nr 2

Zamów

Watykan: na uniwersytetach papieskich będzie wykładana ekologia

Papież Franciszek. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Jest to realizacja postulatu zawartego przez Franciszka w encyklice Laudato si’.

Od nowego roku akademickiego na uniwersytetach papieskich w Rzymie będzie wykładana ekologia. Uczelnie te (jest ich w sumie siedem) wypracowały wspólny pięcioletni program, który przedstawili papieżowi 22 czerwca profesor Prem Xalxo i kard. Telesphore P. Toppo.

Przewiduje on sześć tzw. modułów – tyle samo, ile jest rozdziałów ekologicznej encykliki Franciszka – proponujących odpowiedzi na szereg zagadnień i pytań. Ich przykładowa tematyka to: „Co dzieje się w naszym wspólnym domu?” (prof. Joshtrom Isaac Kureethadam z Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego), „Ewangelia Stworzenia” (prof. Prem Xalxo z papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego) czy „Ludzkie źródła kryzysu ekologicznego” (prof. Giulia Lombardi z Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum).

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Włączenie ekologii do zajęć uniwersyteckich jest realizacją postulatu, jaki Franciszek zawarł w encyklice Laudato si’. Papież zachęcał w niej do „wychowywania do przymierza  między ludzkością a środowiskiem”. Według niego stanowi ono „wyzwanie edukacyjne”, a jego programy powinny „skutecznie pomóc wzrastać w solidarności, odpowiedzialności i trosce opartej na współczuciu”.

Cykl adresowany jest nie tylko do studentów papieskich uczelni w Rzymie, ale też do wszystkich zainteresowanych ekologią – duchownych i świeckich.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość