Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Pożegnanie Janusza Głowackiego

Młody Janusz zapala papierosa, widzimy uśmiechniętą twarz młodziutkiej Elżbiety Czyżewskiej, tyłem odwrócony stoi aktor Jerzy Karaszkiewicz. Cała trójka już w innym świecie. Zdjęcie z 1964 r.

Kto może niech oprócz kwiatu, przyniesie książkę Janusza.

Msza święta w intencji Janusza Głowackiego zostanie odprawiona w niedzielę 10 września o godz. 19.00 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym 18 w Warszawie.

Pożegnanie Janusza w poniedziałek 11 września o godz. 12.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (ul. Powązkowska 43/45). Uroczystości odbędą się niedaleko od bramy głównej cmentarza. Janusz zostanie pochowany w Alei Zasłużonych obok grobów m.in. prof. Leszka Kołakowskiego, prof. Bronisława Geremka i Jacka Kuronia.

Po ustaleniu terminów pożegnania pomyślałem sobie: to chyba Janusz wymyślił. Jest bowiem ironia, bo kiedy my będziemy żegnać na mszy Janusza 10 września w kościele na Placu Teatralnym, kilkaset metrów dalej odbywać się będą całkiem inne uroczystości. Jest i wrażliwość, i smutek: bo 11 września to ważny dzień dla „jego Ameryki”, w której spędził ważne lata swojego życia.

Bądźmy wszyscy, przyjaciele Janusza i miłośnicy jego twórczości. Kto może niech oprócz kwiatu, przyniesie książkę Janusza. Pożegnanie z książką w ręku.

Podziel się

Wiadomość