Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Zbezczeszczenie cmentarza żydowskiego w Maszewie

Macewy na zniszczonym cmentarzu żydowskim w Maszewie. Fot. Goleniowskie Stowarzyszenie Edukacji Historycznej „Biały Grosz”

28 sierpnia ciężkim sprzętem zdewastowano cmentarz żydowski w Maszewie. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać zniszczone nagrobki i kości pochowanych tam osób.

Jak poinformowało na swojej stronie na Facebooku Goleniowskie Stowarzyszenie Edukacji Historycznej „Biały Grosz”, cmentarz żydowski w Maszewie (woj. zachodniopomorskie, ok. 50 km na północny wschód od Szczecina) został zrównany z ziemią. Stowarzyszenie opublikowało zatrważające zdjęcia z miejsca zdarzenia, na których widać pokruszone macewy i ludzkie kości.

Wesprzyj Więź.pl
Cmentarz żydowski w Maszewie
Kości ludzkie na zniszczonym cmentarzu żydowskim w Maszewie. Fot. Goleniowskie Stowarzyszenie Edukacji Historycznej „Biały Grosz”
Wesprzyj Więź

Cmentarz od 15 maja 2016 r. znajdował się w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków pod nr. DZ.5140.29.2016.AR. Niestety, nie uchroniło go to przed zniszczeniem. Na teren wjechały ciężkie pojazdy, wyrównały go, niszcząc teren dawnego kirkutu.

Zachodniopomorski Konserwator Zabytków wstrzymał pracę na terenie cmentarza, ludzkie szczątki są zabezpieczane. Na razie, nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za zbezczeszczenie cmentarza.

Cmentarz żydowski w Maszewie
Zniszczony cmentarz żydowski w Maszewie. Fot. Goleniowskie Stowarzyszenie Edukacji Historycznej „Biały Grosz”

Jak podaje portal Sztetl, cmentarz powstał ok. 1812 r. Ostatni pogrzeb odbył się na nim w roku 1933, już po dojściu Hitlera do władzy. W czasie tzw. kryształowej nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. cmentarz zniszczono, od tamtego czasu pozostawały na nim nieliczne kamienie nagrobne, większość z nich znajdowała się pod ziemią.

Podziel się

Wiadomość