Wiosna 2024, nr 1

Zamów

1 września premiera „Biblii” Michała Zadary w Nowym Teatrze

Michał Zadara i Paulina Holtz podczas próby spektaklu „Biblia” w Nowym Teatrze. Fot. Nawojka Gurczyńska

Historie biblijne są spoiwem, które jednoczy świat Żydów, chrześcijan i muzułmanów. Dzisiaj te historie są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek – mówi o swoim spektaklu Michał Zadara.

W warszawskim Nowym Teatrze będzie można zobaczyć tryptyk „Biblia: Księgą Rodzaju 1-50” w reżyserii Michała Zadary. Premiera pierwszej części – „Biblia. Rdz 1-11” – odbędzie się 1 września, premiera drugiej – 8 grudnia, zaś ostatnia część tryptyku zaprezentowana zostanie wiosną przyszłego roku.

Jak czytamy na stronie teatru, „tryptyk jest poważną propozycją teatralną dla wszystkich w wieku od 6 lat. To teatr adresowany również do dzieci, ponieważ kompletna kultura nie może ignorować dzieci”.

Wesprzyj Więź.pl

W spektaklu wystąpią: Paulina Holtz, Robert Koszucki, Julia Leszkiewicz i Barbara Wysocka.

– Nasze mity pozwalają nam wspólnie marzyć i działać. Historie biblijne są spoiwem, które jednoczy świat Żydów, chrześcijan i muzułmanów. Dzisiaj te historie są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Podążamy tropem trudnych wyborów i poważnej literatury, która uczy podejścia do świata bez taryfy ulgowej – mówi reżyser.

Cytowany przez PAP twórca podkreślił, że wystawia Biblię kanonicznie: – Zaczyna się od opisu stworzenia świata i u nas w spektaklu także jest stworzenie świata, dokładnie tak, jak zostało opisane w Biblii. Tak samo historia upadku, historia Kaina i Abla… Biblia jest tekstem, który jest święty i ważny dla wielu tradycji i religii. Niewątpliwie jest to najważniejszy tekst kultury Zachodu, definiuje ją. To, co odwołuje się do Biblii należy do kultury Zachodu, a to, co się do niej nie odwołuje pozostaje poza nią – mówi Zadara. – Na scenie na początku wszyscy widzowie wspólnie malują elementy, z których później nasz spektaklowy Bóg będzie stwarzał świat. Zbieramy się wszyscy i malujemy ptaki, zwierzaki, owoce, niebo, ziemię. Na scenie Bóg stwarza z nich świat. Maluje na nich i stwarza kolejne dzieło. A więc ten świat jest dziełem nas wszystkich. Inspirowała nas feuerbachowska teza – na pewno prawdą jest, że Bóg stworzył człowieka, ale tym bardziej człowiek musiał potem stworzyć Boga – tłumaczy artysta.

Wesprzyj Więź

Michał Zadara (ur. 1976) to reżyser operowy i teatralny, publicysta, autor pierwszej w historii pełnej inscenizacji „Dziadów” Adama Mickiewicza (2016). Jak czytamy na stronie Teatru Nowego, Zadara od początku kariery konsekwentnie wystawia dramaty religijne, w jego twórczości temat religijności, Boga i metafizyki zajmuje centralne miejsce.

Debiutem reżysera w Starym Teatrze był „Ksiądz Marek” (2006). Podjął się również realizacji scenicznej mistycznej powieści Martina Bubera „Gog i Magog” dokumentującej losy duchowe drugiego pokolenia chasydów polskich w czasach wojen napoleońskich. W Wiedniu wystawił „Mesjasza” Brunona Schulza, zaginioną powieść o nadejściu Mesjasza. W koprodukcji z Festiwalem Boska Komedia wystawił monodram Klausa Kinskiego „Jezus Chrystus Zbawiciel” – monolog opisujący szok, jaki wywołuje do dziś kontakt z ideami głoszonymi przez Jezusa.

Paulina Holtz podczas próby spektaklu „Biblia”
Paulina Holtz podczas próby spektaklu „Biblia” w Nowym Teatrze. Fot. Nawojka Gurczyńska

Źródło: Nowy Teatr w Warszawie

Podziel się

Wiadomość