Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Zaczynają się Piłkarskie Mistrzostwa Świata Bezdomnych w Norwegii

Piłka nożna

W tegorocznym turnieju udział weźmie ponad 500 osób z 50 krajów, w tym z Polski.

Mistrzostwa zaczynają się dziś w Oslo i potrwają do 5 września. Jak podaje portal Aleteia, turniej ma swoje zasady: trwa zwykle tydzień i rozgrywa się wówczas około 200 meczów po 14 minut. Drużyny mają znacznie mniejszą liczbę zawodników – nie 11 jak zwykle, a czterech. Każdy z nich musi mieć przynajmniej 16 lat i być bezdomnym na rok przed rozgrywkami oraz utrzymywać się ze sprzedaży ulicznej gazet. Oprócz bezdomnych, w grze wziąć udział mogą także uchodźcy oraz osoby borykające się z uzależnieniami.

Homeless World Cup rozgrywany jest od 2003 roku. Według organizatorów, inicjatywa ta ma włączać sport w jedną z form pomocy w wychodzeniu z ubóstwa, uzależnień i bezdomności.

Piłkarskie Mistrzostwa Świata Bezdomnych są sponsorowane przez takie instytucje jak ONZ, UEFA, światowe koncerny artykułów sportowych oraz kościelne i świeckie organizacje pomocy.

Wesprzyj Więź

Pomysłodawcą turnieju jest Harald Schmied, redaktor naczelny „Megaphon” – ulicznej gazety Caritas w Grazu. Inicjatywa, którą przedstawił podczas spotkania Międzynarodowej Sieci Gazet Ulicznych INSP w Anglii natychmiast znalazła zwolenników. W pierwszym turnieju w Grazu uczestniczyło 18 drużyn.

W ostatnich latach mistrzostwa rozgrywane były m.in. w Mediolanie (2009), Rio de Janeiro (2010), Paryżu (2011), Meksyku (2012), Poznaniu (2013), Chile (2014), Amsterdamie (2015) i Glasgow (2016).

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość