Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. O’Malley: księża, którzy mają potomstwo, mają moralny obowiązek wobec matki i dziecka

Przewodniczący Papieskiej Komisji Ds. Ochrony Nieletnich Kard. Sean O'Malley. Fot. Pufui Pc Pifpef I

– Dobro dzieci jest najważniejszym priorytetem – podkreślił metropolita Bostonu.

– Księża, którzy mają potomstwo, muszą się nim zająć – powiedział kard. Sean O’Malley, komentując opublikowany 16 sierpnia raport dziennika „Boston Globe” zatytułowany „Dzieci katolickich kapłanów żyją w ukryciu i smutku”.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Metropolita Bostonu podkreślił, że „dar życia musi być chroniony i objęty opieką w każdych okolicznościach”, gdyż „każde dziecko jest cennym darem Bożym i zasługuje na szacunek”. Jeśli więc ksiądz, łamiąc złożone w chwili przyjmowania święceń kapłańskich przyrzeczenie celibatu, stał się ojcem dziecka, według kardynała „ma moralny obowiązek rezygnacji z posługi kapłańskiej i zapewnienia opieki matce i dziecku oraz zaspokojenia ich potrzeb”. – Ich dobro jest najważniejszym priorytetem – stwierdził hierarcha. Kard. O’Malley przyznał też, że Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich, której przewodniczy, otrzymuje listy dotyczące dzieci księży.

Wśród autorów raportu „Boston Globe” jest Michael Rezendes – jeden z dziennikarzy, którzy przed kilkunastu laty prowadzili śledztwo w sprawie wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży. O śledztwie tym powstał w 2015 r. film „Spotlight”.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość