Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Amerykańscy biskupi utworzyli komitet ds. rasizmu

Antyrasistowska manifestacja 18 sierpnia w USA. Fot. Tim Dennell / Flickr

– Marsze organizowane przez grupy podżegające do nienawiści, takie jak Ku Klux Klan i neonaziści, są obraźliwe i sprzeczne z godnością ludzkiego życia – przyznał przewodniczący episkopatu Stanów Zjednoczonych kard. Daniel DiNardo.

Kilka dni po tragicznych wydarzeniach w Charlottesville Konferencja Amerykańskich Biskupów Katolickich ogłosiła utworzenie komitetu ad hoc ds. przeciwdziałania rasizmowi. Jego przewodniczącym został ordynariusz diecezji Youngstown w stanie Ohio, bp George V. Murry.

Zadaniem nowego komitetu ma być przeciwstawianie się „grzechowi rasizmu” w społeczeństwie i w Kościele. Jednym z pierwszych działań będzie zwołanie szczytu przywódców religijnych Stanów Zjednoczonych poświęconego tej kwestii.

Bp Murry zapowiedział, że chce wysłuchać ofiar rasizmu i próbować znaleźć drogę wyjścia z „tej epidemii nienawiści”. Jego zdaniem trzeba znaleźć „wspólny teren wartości, na którym rasizm nie będzie miał już miejsca w sercach i w społeczeństwie”.

Przewodniczący episkopatu kard. Daniel DiNardo oświadczył natomiast, że wydarzenia w Charlottesville pokazały, iż „grzech rasizmu nadal dotyka” Amerykanów. Jako inicjator powołania komitetu hierarcha stwierdził, że powinien on doprowadzić do zaangażowania Kościoła i całego społeczeństwa we „wspólne przeciwstawianie się temu grzechowi, wysłuchanie osób, które z jego powodu cierpią i wspieranie wzajemnego poznawania się jako wspólnoty”.

Metropolita Galveston-Houston wskazał, że „misją Kościoła jest nauczanie i dawanie świadectwa o niezbywalnej godności każdej osoby”. – Marsze organizowane przez grupy podżegające do nienawiści, takie jak Ku Klux Klan i neonaziści, są obraźliwe i sprzeczne z godnością ludzkiego życia – ocenił kardynał.

Kardynał zachęcił wszystkich wiernych do zdecydowanych działań przeciw rasizmowi. Tych zaś, którzy „ukrywają się za białymi kapturami i nazistowskimi symbolami”, wezwał do nawrócenia. – Tchórzliwe akty przemocy wobec Afroamerykanów, narodu żydowskiego, imigrantów i tylu innych grup stanowią obrazę dla naszej wiary, ale jednocześnie czynią nas wytrwałymi w poszukiwaniu rozwiązania tego problemu – powiedział przewodniczący konferencji episkopatu USA.

Wesprzyj Więź

Utworzenie komitetu wynika z konkluzji prac grupy roboczej „Pokój w naszych wspólnotach”, utworzonej w lipcu 2016 roku w następstwie strzelanin o podłożu rasistowskim w Baton Rouge, Minneapolis i Dallas.

Niemal 40 lat temu biskupi amerykańscy wydali list pasterski o rasizmie, w którym nazwali go „grzechem dzielącym rodzinę ludzką, kalającym obraz Boga i naruszającym godność ludzką tych, którzy są dziećmi tego samego Ojca”. W 2018 roku zamierzają opublikować nowy dokument na ten temat.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość