Wiosna 2024, nr 1

Zamów

74. rocznica powstania w getcie białostockim

Ruiny budynków w Białymstoku, 1941 r.

Był to drugi co do wielkości – po powstaniu w getcie warszawskim – zryw ludności żydowskiej przeciw hitlerowcom.

16 sierpnia 1943 roku rozpoczęło się powstanie w getcie białostockim. Partyzanckie walki ze zorganizowanymi oddziałami SS trwały do 20 sierpnia. Po stłumieniu oporu ludność została wywieziona do  obozów w Treblince, Majdanku, Auschwitz i Terezinie.

Wesprzyj Więź

16 sierpnia 2017 roku oficjalne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej oraz pod tablicą upamiętniającą Icchocka Malmeda. Główne uroczystości odbyły się pod pomnikiem Bohaterów Getta na placu im. Mordechaja Tenenbauma. Wśród obecnych byli: lokalne władze na czele z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim i wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim, ambasador Izraela Anna Azari, metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, delegacja reprezentująca Kiriat Białystok z Izraela, przedstawiciel ambasady Niemiec w Warszawie i kombatanci.

– Nie ma w Polsce, nie ma w Białymstoku zgody na dzielenie ludzi na podstawie ich religii, narodowości czy przekonań. W innym wypadku nasze patriotyczne deklaracje zostaną pustym, nic nieznaczącym hasłem – cytuje wystąpienie prezydenta miasta „Gazeta Wyborcza”.

Powstanie w getcie białostockim było drugim co do wielkości, po powstaniu w getcie warszawskim, zrywem ludności żydowskiej przeciw hitlerowcom. Z ponad 60 tys. Żydów mieszkających przed wojną w Białymstoku i okolicach holocaust przeżyło zaledwie kilkuset.

Podziel się

Wiadomość