Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Matka trędowatych” zostanie pożegnana z państwowymi honorami

Dr. Ruth Pfau. Fot. Hubert Burda Media / Flickr

Pakistańskie media poinformowały, że pogrzeb niemieckiej lekarki i katolickiej zakonnicy s. Ruth Pfau będzie miał charakter państwowy.

Uroczystość odbędzie się w sobotę, 19 sierpnia, na chrześcijańskim cmentarzu w Karaczi. Wcześniej w miejscowej katedrze św. Patryka zostanie odprawiona Msza św.

Wesprzyj Więź.pl

„Matka trędowatych” zmarła 10 sierpnia w Karaczi w wieku 87 lat. Mówiono o niej „anioł z Karaczi” lub „niemiecka Matka Teresa”. W 1979 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Pakistanu i została krajowym konsultantem ds. trądu w randze sekretarza stanu.

Według pakistańskiej gazety „Tribune” posłanka Hina Pervaiz Butt wniosła do lokalnego parlamentu rezolucję, aby imię Ruth Pfau nadać uniwersytetowi, ulicy lub któremuś budynkowi użyteczności publicznej. W uzasadnieniu wniosku oświadczyła, że zmarła zakonnica była „pakistańską Matką Teresą”, która przez ponad 50 lat służyła narodowi i jego obywatelom.

Siostrze Ruth w ciągu niemal 60 lat działalności udało się znacznie zmniejszyć liczbę zachorowań na trąd w Pakistanie. W tym czasie – według Niemieckiej Pomocy Trędowatym i Chorym na Gruźlicę (DAHW) w Würzburgu – wraz ze swoim zespołem zdołała ona wyleczyć z tej choroby niemal 55 tys. pacjentów.

– Umożliwiła setkom tysięcy osób życie w godności. Dla wszystkich, którzy ją znali, jej śmierć jest wielką stratą i pozostawia jej najbliższych w głębokiej żałobie – napisał dyrektor niemieckiej fundacji jej imienia Harald Meyer-Porzky. Podkreślił, że aż do śmierci siostra Ruth była obrończynią praw człowieka, zwolenniczką porozumienia między narodami i szacunku dla wszystkich religii.

Od 1960 roku Pfau mieszkała w 13-milionowym Karaczi, gdzie pracowała jako lekarka w dzielnicach nędzy. W 1963 roku założyła tam szpital dla trędowatych im. Marii Adelajdy. Pod jej kierownictwem powstał w Pakistanie ogólnokrajowy system leczenia ludzi dotkniętych tą chorobą. Pracę siostry Ruth wspierali ofiarodawcy, w tym dzieła pomocy z Niemiec i Austrii.

Wesprzyj Więź

Obok projektów medycznych zakonnica opiekowała się także Hindusami i uchodźcami z Afganistanu. W miejscowości Manghopir prowadziła ośrodek socjalny i medyczny oraz prywatną szkołę, w której mogą uczyć się dzieci z rodzin dotkniętych trądem.

„Matka trędowatych” za swoją działalność otrzymała m.in. Wielki Federalny Krzyż Zasługi rządu Niemiec, złoty medal Nagrody Alberta Schweitzera i Nagrodę Marion Dönhoff. W 2014 r., z okazji 85. urodzin, specjalną nagrodą uhonorował ją ruch Focolari.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość