Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kościół w Czechach chce być gospodarzem ŚDM w 2022 roku

Spotkanie papieża z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży 31 lipca w Tauron Arena w Krakowie. Fot. Mazur/episkopat.pl

Już wkrótce propozycję w sprawie organizacji Światowych Dni Młodzieży przedstawią rządowi swego kraju czescy biskupi, podało 11 sierpnia Radio Praga.

Spotkanie młodzieży z całego świata w wieku 14-30 lat współorganizowała dotychczas, na zaproszenie kraju-gospodarza wraz z miejscowym Kościołem, Papieska Rada Świeckich, która 1 września 2016 weszła w skład Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Gospodarzem ubiegłorocznych ŚDM był Kraków, a w ich organizacji uczestniczyła cała Polska, do której z tej okazji przybyło ponad dwa miliony młodych ludzi z całego świata. Następne centralne obchody Światowych Dni Młodzieży zaplanowano na styczeń 2019 roku w Panamie.

Najwięcej – bo prawie 5 mln uczestników – zgromadziły dziesiąte ŚDM w stolicy Filipin, Manili, w styczniu 1995 roku. W 28. uroczystości zakończenia światowego spotkania młodych w Rio de Janeiro w sierpniu 2013 roku uczestniczyło 3,7 mln osób.

Światowe Dni Młodzieży, będące oryginalną inicjatywą św. Jana Pawła II, odbywały się co roku w Niedzielę Palmową, po raz pierwszy 23 marca 1986 roku w diecezjach i parafiach pod hasłem „Bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia nadziei, która w was jest” (1 P 3,15). Ponieważ w następnym roku Niedzielę Palmową Ojciec Święty spędził w stolicy Argentyny – Buenos Aires, tam też zorganizowano obchody Dnia i miały one zasięg międzynarodowy.

Wesprzyj Więź

Odtąd średnio co 2-3 lata, obok obchodów lokalnych w Niedzielę Palmową, odbywają się, w innym terminie, zwykle latem, ogólnoświatowe obchody centralne, za każdym razem w innym mieście i kraju, na różnych kontynentach. Dotychczas odbyły się 32 takie Dni, przy czym obchody centralne zorganizowano w 13 miastach. Do tej pory ŚDM nie było w Afryce.

Każdorazowo głównym organizatorem wydarzeń centralnych ŚDM jest diecezja, która zwróci się z oficjalną prośba do papieskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia i zostanie wybrana przez Stolicę Apostolską na gospodarza tego wydarzenia.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość