Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszkanie od 800 lat w Ziemi Świętej

Zachodnia fasada Bazyliki Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie. Fot. Berthold Werner / Wikipedia

W 1217 r. Zakon Braci Mniejszych na kapitule w Asyżu utworzył prowincję Syrii i wysłał na Bliski Wschód pierwszą grupę zakonników. Było to podczas piątej wyprawy krzyżowej.

Franciszkanie rozpoczynają obchody 800-lecia swojej obecności w Ziemi Świętej. Rocznicowe obchody potrwają do roku 2019, kiedy minie 800 lat od pielgrzymowania na te tereny założyciela zakonu. Św. Franciszek dotarł wówczas do Damietty w Egipcie, gdzie rozmawiał z przebywającym tam sułtanem.

Wesprzyj Więź

Franciszkańską obecność i działanie na rzecz pokoju pośród bliskowschodnich konfliktów kontynuuje dziś Kustodia Ziemi Świętej, która liczy 260 braci mniejszych 42 narodowości. Zakonnicy opiekują się 50 sanktuariami, głównie na terytoriach palestyńskich, w Izraelu i w Jordanii, a także w innych krajach Bliskiego Wschodu.

O. Francesco Patton, kustosz Ziemi Świętej, w wywiadzie dla włoskiej agencji SIR zaznaczył, że franciszkanie od wieków zakładają tam szkoły, najstarszą utworzono w XVI w stuleciu w Betlejem. Obecnie zakonnicy prowadzą ich kilkanaście, kształcąc ponad 10 tys. uczniów, w większości wyznawców islamu. Jedną z placówek jest afiliowana do włoskiego konserwatorium w Vicenzy szkoła muzyczna z chrześcijańskimi, żydowskimi i muzułmańskimi studentami i wykładowcami. Franciszkanie zajmują się też badaniami archeologicznymi i studiami biblijnymi. Wiąże się z tym również zorganizowane przez nas ostatnio w Jerozolimie Muzeum Ziemi Świętej – przypomniał o. kustosz.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość