Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Biskupi Kościołów chrześcijańskich z Austrii i Niemiec apelują o świat bez broni atomowej

Hiroszima po bombardowaniu 6 sierpnia 1945 r.

Okolicznościowe apele Kościołów zostaną odczytane podczas uroczystości upamiętniających ofiary Hiroszimy i Nagasaki. Amerykanie zrzucili bomby na te miasta 6 i 9 sierpnia 1945 r.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii kard. Christoph Schönborn wiąże nadzieję z podpisanym 7 lipca przez przedstawicieli 122 krajów ONZ-owskim porozumieniem przeciwko broni atomowej. Kraje-sygnatariusze zobowiązały się, że „nigdy, w żadnych okolicznościach nie będą rozwijały broni atomowej, nie będą jej produkowały, posiadały ani składowały”.

Tym samym po raz pierwszy od czasu niszczycielskiego zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki wydaje się być w zasięgu ręki świat bez zagrożenia wojną atomową lub wypadkami z nią związanymi – napisał kard. Schönborn w okolicznościowym przesłaniu. Zauważył jednocześnie, że porozumienie storpedowały największe potęgi atomowe, argumentując, iż odstraszanie nuklearne jest elementem polityki bezpieczeństwa.

Wesprzyj Więź.pl

ONZ-owskie porozumienie pozytywnie ocenił także biskup Linzu Manfred Scheuer. Wyraził nadzieję, że zbuduje ono świadomość, iż „bezpieczeństwo kraju, czy grupy krajów nie polega na posiadaniu broni atomowej, lecz na tym, że nie posiada jej żaden kraj”. W tym kontekście bp Scheuer przypomniał, że Sobór Watykański II potępił wszelkie zastosowanie broni jądrowej, wyścig zbrojeń oraz stosowanie broni masowej zagłady.

Jako „zwycięstwo całego świata” określił porozumienie były biskup francuskiego Évreux Jacques Gaillot. Jednocześnie wyraził ubolewanie, że przeciwko porozumieniu opowiedziała się jego rodzinna Francja. „Kontynuowanie naszej walki konieczne jest właśnie dlatego, żeby przyszłość ludzkości była możliwa bez broni nuklearnej”, podkreślił bp Gaillot.

Ewangelicki biskup Michael Bünker również wyraził zadowolenie, że tak wiele krajów jest za całkowitym zniszczeniem broni atomowej i podpisało się pod ONZ-owskim porozumieniem. Nie było dla niego niespodzianką, że porozumienie odrzucą potęgi atomowe, takie jak USA, Rosja, Francja i Wielka Brytania. „Tym samym przeoczyły one ważną szansę dania pozytywnego sygnału”, skrytykował ewangelicki biskup.

Z okazji Dnia Hiroszimy wysokiej rangi przedstawiciele Kościołów Niemiec zaapelowali do Bundestagu o przystąpienie do ONZ-owskiego porozumienia. Przedstawiciel Rady Kościołów Ewangelickich Renke Brahms oświadczył, że „mimo iż rząd federalny nie uczestniczył w ONZ-owskich rozmowach, to poprzez złożenie swego podpisu Niemcy powinny dać ważny znak, również potęgom atomowym, na rzecz potępienia broni masowego rażenia”. Jednocześnie Brahms sprzeciwił się planom modernizacji broni atomowej w Europie i zwrócił uwagę na wielkie zagrożenie nowym wyścigiem zbrojeń.

Okolicznościowe apele Kościołów zostaną odczytane podczas uroczystości upamiętniających ofiary Hiroszimy i Nagasaki. Każdego roku uczestniczą w nich liczni przedstawiciele życia politycznego, kultury, nauki oraz Kościołów. Tegoroczna uroczystość w Wiedniu odbyła się 6 sierpnia na placu przed kościołem św. Karola Boromeusza.

Wesprzyj Więź

6 sierpnia 1945 roku lotnictwo USA zrzuciło bombę atomową na jedno z większych miast japońskich – Hiroszimę, a w trzy dni później drugą – na Nagasaki. Oblicza się, że bezpośrednio lub w wyniku późniejszych konsekwencji oparzeń i promieniowania zginęło ponad 250 tys. osób.

Obecnie 9 państw posiada broń atomową, na świecie składowanych jest ponad 16 tys. głowic jądrowych.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość