Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Zielony kościół” we Francji, czyli ekumenizm ekologiczny

Pole lawendy u stóp klasztoru Notre-Dame de Sénanque w Prowansji. Domena publiczna

W odpowiedzi na ekologiczną encyklikę papieża Franciszka „Laudato si’”, francuskie Kościoły chrześcijańskie postanowiły sprzymierzyć siły na rzecz ochrony środowiska.

Francuskie kościoły przechodzą nawrócenie ekologiczne, postulowane przez papieża Franciszka w encyklice „Laudato si’”. 16 września odbędzie się krajowy dzień „zielonych kościołów”. Tego dnia zostanie również zainaugurowany znak „Zielony kościół”, który będzie mogła zdobyć każda parafia.

Inicjatywa ta ma charakter ekumeniczny. Promują ją wspólnie: katolicka Konferencja Biskupów Francji, Federacja Protestancka Francji, Zgromadzenie Biskupów Prawosławnych Francji oraz Rada Kościołów Chrześcijańskich we Francji. Martin Kopp, koordynator grupy roboczej nt. klimatu w łonie Federacji Protestanckiej Francji tłumaczy, że projekt ten ma na celu „nawrócenie ekologiczne” w „harmonii ekumenicznej”.

Wesprzyj Więź.pl

W rozmowie z katolickim dziennikiem „La Croix” Kopp wskazuje, że znak „Zielony kościół” ma pomóc parafiom w dokonaniu i pogłębieniu swego nawrócenia ekologicznego. Wyraża się ono w konkretny sposób: jak odnowić prezbiterium używając jak najmniej energii elektrycznej, jak stworzyć parafialny ogródek warzywny czy jak stosować odniesienia do ochrony stworzenia w homiliach.

Aby uzyskać znak „Zielony kościół”, trzeba najpierw dokonać „ eko-diagnozy”, wypełniając w internecie kwestionariusz dotyczący pięciu dziedzin: liturgii i katechezy, budynków parafialnych, ewentualnych terenów należących do parafii, zaangażowania wspólnotowego i globalnego oraz stylu życia. Na podstawie wyników ankiety kościołowi będzie przyznany odpowiedni poziom nawrócenia ekologicznego. Aby otrzymać, a następnie zachować znak „Zielony kościół”, trzeba będzie przez rok dokonać postępu w jednej z tych pięciu dziedzin. Pomocą służyć będą wskazówki umieszczone na stronie internetowej inicjatywy (np. jak segregować śmieci w parafii).

Od połowy maja br. w dziesięciu parafiach wiejskich i miejskich trwa program pilotażowy tej inicjatywy, która będzie zaproponowana wszystkim parafiom różnych wyznań w połowie sierpnia.

Wesprzyj Więź

Wyjaśniając motywy tego zaangażowania, Kopp przypomina konferencję klimatyczną ONZ COP21 w Paryżu w 2015 r., a także inicjatywy kościelne już istniejące w różnych krajach: eko-kościoły w Wielkiej Brytanii, znak „Zielony kogut” w Niemczech, „zielone kościoły” w Kanadzie czy „zielone parafie” w Norwegii.

Koordynator ma nadzieję, że projekt potrwa 20-30 lat. Podaje przykład Szkocji, gdzie początkowo do akcji włączyło się tylko 20 parafii, a obecnie jest ich już pond 300. Przyznaje też, że po stronie katolickiej doszło do podniesienia świadomości ekologicznej – zauważalny jest „efekt «Laudato si’»”. Ma nadzieję, że inicjatywa ta ożywi życie parafii i przyczyni się do wcielenia w życie teologii stworzenia. – „Można ją nazwać «ekumenizmem dla sprawy»” – dodaje Kopp.

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Podziel się

Wiadomość