Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

„Korzenie”: dialog z judaizmem jako element formacji młodych katolików w Polsce

Ogrójec w Jerozolimie

Chcemy, aby poprzez wykłady i dyskusje uczestnicy projektu „Korzenie” mogli zdobyć praktyczną wiedzę i poznać najważniejsze elementy współczesnego nauczania Kościoła w stosunku do Żydów, zwłaszcza spuściznę św. Jana Pawła II.

Dialog katolicko-żydowski, w który aktywnie zaangażowani są ludzie Kościoła, prowadzony jest w Polsce od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Powstały istotne instytucje i kanały dialogu, w tym przede wszystkim Komitet Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem oraz Polska Rada Chrześcijan i Żydów. W 2018 roku obchodzić będziemy XX Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Rezultaty tej działalności są dobrze widoczne w dużych miastach, a także w niektórych ośrodkach lokalnych.

Jednak wciąż jeszcze w wielu miejscach, zwłaszcza tam, gdzie przed wojną polscy Żydzi stanowili większość mieszkańców, istnieją uprzedzenia i negatywne stereotypy powielane przez pokolenia. Bardzo często wynikają one z braku podstawowej wiedzy o związkach chrześcijaństwa z judaizmem. Jednocześnie w tych właśnie środowiskach księża i katecheci są szczególnie szanowani i często stają się liderami swoich społeczności. Mają rzeczywisty wpływ na kształtowanie ich postaw i zachowań. 

Wesprzyj Więź.pl

Nasz projekt skierowany jest właśnie do nich – obecnych i przyszłych liderów duchowych lokalnych społeczności: księży, seminarzystów i katechetów. Proponujemy przeprowadzenie cyklu spotkań/warsztatów z katolickimi i żydowskimi intelektualistami zaangażowanymi w dialog obu religii. Chcemy, aby poprzez wykłady i dyskusje uczestnicy mogli zdobyć praktyczną wiedzę i poznać najważniejsze elementy współczesnego nauczania Kościoła w stosunku do Żydów, zwłaszcza spuściznę św. Jana Pawła II.

Proponowany przykładowy program

Wykłady:

  1. Duchowe więzi judaizmu i chrześcijaństwa (ze szczególnym uwzględnieniem nauczania św. Jana Pawła II) – wykładowca katolicki.
  2. Żydzi w Polsce: rozwój, koegzystencja, Holokaust (ze szczególnym uwzględnieniem dziejów lokalnej społeczności żydowskiej) – wykładowca katolicki.
  3. Trudny dialog: stereotypy, uprzedzenia i drogi pojednania – wykładowca katolicki.
  4. Żydzi w Polsce dziś: życie religijne i społeczne – wykładowca ze strony żydowskiej.

Warsztaty:

„Po co chrześcijanom Żydzi?” (przedstawiciele obu stron, uczestnicy programu):
– co katolicy powinni wiedzieć o korzeniach swojej wiary
– o czym mogą i powinni rozmawiać dzisiaj polscy katolicy i polscy Żydzi.

Wesprzyj Więź

Nasz projekt ma charakter pilotażowy. Jego formuła może być modyfikowana zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami uczestników. 

Udział w projekcie jest bezpłatny. Zainteresowanych prosimy o kontakt. Koordynatorka projektu: Agnieszka Magdziak-Miszewska, korzenie@wiez.pl

Wróć na stronę projektu „Korzenie

Podziel się

Wiadomość