Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Lebrun w rocznicę śmierci ks. Hamela: Wrogość nie odniesie triumfu

Arcybiskup Rouen Dominique Lebrun. Fot. Giogo/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Prezydent i premier Francji uczestniczyli we mszy świętej w rocznicę zamordowania ks. Jacquesa Hamela. Przewodniczył jej abp Rouen Dominique Lebrun.

Prezydent Republiki Francuskiej, Emmanuel Macron a także premier Édouard Philippe wzięli udział we Mszy św. w rocznicę śmierci ks. Jacquesa Hamel’a zamordowanego przed rokiem przez fundamentalistów muzułmańskich w Saint-Étienne-du-Rouvray w Normandii. Obecni byli na niej także przedstawiciele wspólnoty muzułmańskiej. Przy ołtarzu znalazły się kwiaty m. in. z grobu ks. Hamela. Msza św. rozpoczęła się chwilą milczenia.

Wesprzyj Więź.pl

Ordynariusz Rouen, abp Dominique Lebrun przypomniał, że dokładnie przed rokiem ks. Hamel odprawiał ostatnią Mszę św. w swoim życiu, w której uczestniczyło zaledwie 5 osób. Niektóre z nich nie były w stanie wziąć udziału w dzisiejszej uroczystości. Powitał prezydenta, Emmanuela Macrona, premiera Édouarda Philippe’a a także innych przedstawicieli władz. „Mimo przeżytego okrucieństwa, starajmy się podziękować Bogu za dobro, jakie pozwolił nam przeżyć po zabójstwie ks. Hamela. Wrogość nie odniosła i nie odniesie triumfu” – powiedział abp Lebrun.

Wesprzyj Więź

Natomiast w homilii ordynariusz Rouen stwierdził, że w tym kościele, gdzie ks. Jacques Hamel mówił językiem miłości, nie pozwolono, aby mówił nadal, a jednak stale przemawia. Jego życie i śmierć mówią, inspirują, niezależnie od naszych przekonań. Nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii o siewcy abp Lebrun wskazał, że chrześcijanie nie mogą godzić się, aby byli umieszczani na skraju drogi, i z dystansu osądzali innych. Zauważył, że druga przeszkoda – gleba kamienista – to zamknięcie się w zatwardziałości, zamiast otwarcia na spotkanie z innymi, zwłaszcza poranionymi przez życie. Wreszcie, kiedy ziarno pada między ciernie, symbolizuje niepokój świata wdzierający się w nasze najlepsze intencje. „Czyż te ciernie to nie owe uzależnienia, te narkotyki, te ideologie, które mogą doprowadzić dzieci, młodzież, osoby najsłabsze do kręgów niekontrolowanej przemocy? Czy nie są to te kłamstwa, te zazdrości, te pragnienia pokazania się, które tłumią naszą radość życia razem z innymi?” – zapytał hierarcha.

„Bracia i siostry, Jezus mówi też: «Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity» (J 12, 24). Jezus mówił o swej śmierci. Mówił również o śmierci wszystkich ludzi zjednoczonych tajemniczo z Jego śmiercią, aby żyli wraz z Nim. Ks. Jacques nie umarł samotnie. Zmarł z Jezusem, którego słowa dopiero co wypowiedział przy ołtarzu: «To jest Ciało moje, za was wydane». W każdej Eucharystii słyszymy Słowo Boga, celebrujemy je w życiu ks. Hamela, oddanym w Jezusie za wszystkich i dla wszystkich” – powiedział abp Lebrun.

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Podziel się

Wiadomość