Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Pokój jest możliwy: Afryka Środkowa

Prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej Faustin Archange Touadera podczas wystąpienia na forum ONZ. Fot. ONZ/Erin Siegal/CC BY-NC-ND 2.0

Miesiąc po podpisaniu bezprecedensowego rozejmu dla Republiki Środkowoafrykańskiej, biskupi ze Stowarzyszenia Konferencji Episkopatów Afryki Środkowej apelują o pokój, dialog i pojednanie w całym regionie.

19 czerwca w siedzibie Wspólnoty Sant’Egidio w Rzymie udało się wynegocjować porozumienie o natychmiastowym zawieszeniu broni w Republice Środkowoafrykańskiej. Kraj, który był od lat targany wojną domową pomiędzy różnymi ugrupowaniami politycznymi i klanowymi, znalazł się na krawędzi upadku i bankructwa. Zawieszenie broni w Rzymie osiągnięto w obecności prezydenta RŚ Faustina-Archange Touadéry, kilkunastu przedstawicieli ugrupowań biorących udział w konflikcie, liderów Wspólnoty Sant’Egidio oraz obserwatorów ze strony rządu włoskiego i ONZ. W ramach porozumienia stworzono także tzw. mapę drogową do osiągnięcia pełnego pokoju w kraju.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Tymczasem, jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna, biskupi państw regionu Afryki Środkowej wystosowali pismo w obronie pokoju w całym regionie: „Wszystkich szerzących terror i śmierć wzywamy do zaprzestania rozlewu krwi, a także do zabiegania o pokój, dialog i pojednanie”. Biskupi zrzeszeni w Stowarzyszeniu Konferencji Episkopatów Afryki Środkowej (Republika Środkowoafrykańska, Czad, Gabon, Kamerun, Gwinea Równikowa i Republika Konga) na zakończenie swojego spotkania wyrazili również solidarność oraz zapewnili o modlitwach za ofiary przemocy. Główny temat ich zebrania stanowił ekumenizm i dialog międzyreligijny.

Hierarchowie nawiązali też do tajemniczej i tragicznej śmierci biskupa diecezji Bafia w Kamerunie – Jeana Marie Benoîta Balego, którego ciało 2 czerwca znaleziono w rzece. O ile policja przypuszcza, że powodem śmierci było samobójstwo, to miejscowy Kościół obawia się, iż w tym przypadku doszło do morderstwo. Biskupi wezwali więc, aby odkryć i ujawnić prawdę na ten temat.

Źródło: Wspólnota Sant’Egidio / KAI

Podziel się

Wiadomość