Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Bezwzględny priorytet”. Papież do uczestników szczytu G20

Papież Franciszek. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Papież Franciszek przekazał na ręce niemieckiej kanclerz Angeli Merkel przesłanie do uczestników spotkania przywódców 20 najważniejszych państw świata, które w piątek zaczęło się w Hamburgu.

Ubodzy, uchodźcy, cierpiący, wysiedleni i wykluczeni, bez względu na narodowość, kolor skóry, religię czy kulturę oraz odrzucenie konfliktów zbrojnych winny być „bezwzględnym priorytetem” w sercach i umysłach rządzących – wskazał papież.

Wesprzyj Więź.pl

Papież wyraził „uznanie dla wysiłków podejmowanych w celu zapewnienia skutecznego zarządzania i stabilizacji gospodarki światowej ze szczególnym uwzględnieniem rynków finansowych, handlu, problemów fiskalnych i – bardziej ogólnie – światowego wzrostu gospodarczego włączającego i zrównoważonego”. Jednocześnie zaznaczył, że wysiłki te winny być „nierozdzielnie związane z uwagą poświęconą trwającym obecnie konfliktom i światowym problemem migracyjnym”.

Pokładając „zaufanie w ducha odpowiedzialnej solidarności, ożywiającej wszystkich uczestników” spotkania na szczycie, Franciszek przedstawił kilka własnych spostrzeżeń jako wkład do prac tego gremium. Zaproponował „cztery zasady działania w celu budowania społeczeństw braterskich, sprawiedliwych i pokojowych”, o których mówi dokument programowy tego pontyfikatu, jakim jest adhortacja apostolska „Evangelii gaudium”. Chodzi w nich o stwierdzenie, że czas stoi ponad przestrzenią, jedność nad konfliktem, rzeczywistość jest ważniejsza od idei, a całość przeważa nad częściami.

Papież zwrócił uwagę, że „ciężar, złożoność i wzajemne przeplatanie się problemów światowych osiągnęły dziś taki poziom, że nie ma natychmiastowych i zadowalających wszystkich rozwiązań”. Możliwe jest natomiast uruchomienie procesów, które byłyby w stanie zaproponować korzystne dla wszystkich stopniowe rozwiązania, nie wywołujące wstrząsów i prowadzące stosunkowo szybko do swobodnego poruszania się i stabilizacji osób.

„Muszę zaapelować do szefów państw i rządów G20 i do całej wspólnoty światowej w sprawie tragicznej sytuacji w Południowym Sudanie, w basenie jeziora Czad, w rejonie Rogu Afryki i w Jemenie, gdzie ok. 30 mln ludzi nie ma żywności wody do przeżycia” – napisał papież.

Wesprzyj Więź

Podkreślił, że zobowiązanie się do pilnego wyjścia naprzeciw tym sytuacjom i pospieszenia z natychmiastową pomocą miejscowej ludności będzie znakiem powagi i szczerości w miarę szybkiego zaangażowania się na rzecz reformy gospodarki światowej i gwarancji skutecznego jej rozwoju.

Franciszek dodał, że „dramat migracji” jest nierozdzielnie związany z ubóstwem i wzmagany przez wojny. Wezwał adresatów do „powstrzymania obecnego wyścigu zbrojeń i wyrzeczenia się udziału w konfliktach”.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość