Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego w Karlowych Warach

„Ptaki śpiewają w Kigali”. Fot. materiały prasowe

„Ptaki śpiewają w Kigali” zostanie pokazany 4 lipca w konkursie głównym 52. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.

Festiwal odbywa się między 30 czerwca a 8 lipca.

Wesprzyj Więź.pl

Scenariusz filmu, którego autorami są również Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze (zmarły w 2014 r. wybitny twórca filmowy), inspirowany jest opowiadaniem „Kto z państwa popełnił ludobójstwo?” z tomu „Antylopa szuka myśliwego” Wojciecha Albińskiego.

Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, rozgorzały bratobójcze walki między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających stu dni czystek zginęło z rąk ekstremistów około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik), polska ornitolog. Pewnego dnia ratuje ona przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi, Claudine (Eliane Umuhire). Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski, gdzie obie kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć. Po upływie kilku lat Claudine decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę pełną emocji podróż do samego serca Afryki.

Jeszcze za życia Krzysztofa Krauzego mówiła w jednym z wywiadów reżyserka: „Dla nas obojga to przede wszystkim historia innego – jak pisał Ryszard Kapuściński, «wiek XXI będzie wiekiem innego» – i o tym właśnie chcemy opowiedzieć”. Autorami zdjęć do filmu są: Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń.

Wesprzyj Więź

„Ptaki śpiewają w Kigali” to czwarty wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Poprzednie „Plac Zbawiciela” i „Papusza” przyniosły im liczne nagrody oraz uznanie publiczności, a „Mój Nikifor” (napisali wspólnie scenariusz) został w 2005 roku nagrodzony na MFF w Karlowych Warach aż trzema nagrodami: Kryształowym Globusem dla najlepszego filmu oraz nagrodami dla Krystyny Feldman (najlepsza rola) i Krzysztofa Krauzego (najlepszy reżyser).

Do polskich kin film wejdzie 22 września.

Katarzyna Jabłońska i Ks. Andrzej Luter rozmawiali o twórczości Krzysztofa Krauzego w cyklu „Ksiądz z kobietą w kinie” w kwartalniku „Więź” nr 1/2015.

Podziel się

Wiadomość