Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nagrody im. Ireny Sendlerowej dla Bogdana Białka i Stefana Wilkanowicza

Od lewej: Bogdan Białek (fot. Wiesław Majka / Urząd Miasta w Krakowie), Stefan Wilkanowicz (fot. Mariusz Kubik)

Laureaci zostali uhonorowani za działalność na rzecz umocnienia relacji polsko-żydowskich.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 30 czerwca o godz. 18 w synagodze Tempel w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Nagrodę im. Ireny Sendlerowej przyznaje amerykańska Fundacja Taube Philanthropies.

Wesprzyj Więź.pl

– Obaj laureaci wzywają do zrozumienia i pojednania, promują tolerancję i dialog w obliczu konfliktu i są źródłem otwartości i ludzkich uczuć w odpowiedzi na kontrowersje i brak zaufania – wyjaśnia Tad Taube, przewodniczący Taube Philanthropies i honorowy konsul Polski w San Francisco.

Bogdan Białek jest współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, redaktorem naczelnym magazynu „Charaktery”. Od 2000 roku organizuje corocznie Marsz Pamięci i Modlitwy dla upamiętnienia ofiar pogromu kieleckiego. Założył Stowarzyszenie im. Jana Karskiego – Instytut Kultury Spotkania i Dialogu pod niesławnym adresem Planty 7, gdzie w 1946 r., doszło do aktów antyżydowskiej przemocy.

– Czasami myślę, że proces, który prowadzi do pojednania polsko-żydowskiego mało kogo interesuje. Wielu Polakom i Żydom jakoś nieprzydatne jest pojęcie pojednania. Dyskusja na temat polsko-żydowskiej historii ciągle koncentruje się na winie i niewinności. I ciągle wpisuje się w schematy polityczne – mówił Białek w rozmowie Bartosza Bartosika w „Więzi”.

O pracy Białka na rzecz pojednania oraz upamiętnienia ofiar pogromu opowiada film „Przy Planty 7/9”, który otrzymał najważniejsze nagrody podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Żydowskie Motywy”.

Stefan Wilkanowicz był wieloletnim dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego” oraz redaktorem naczelnym miesięcznika „Znak”. Od ponad pół wieku odgrywa kluczową rolę w pielęgnowaniu dialogu polsko-żydowskiego i pamięci o Holokauście.

Był liderem szanowanego Klubu Inteligencji Katolickiej, Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. W 2005 roku otrzymał od papieża Benedykta VI nagrodę im. Jana Pawła II za walkę o prawa człowieka.

Ceremonia uhonorowania laureatów poprzedzi Doroczny Koncert Pamięci Jana Kulczyka (1950-2015), który otrzymał Nagrodę im. Ireny Sendlerowej pośmiertnie w 2015 r. Wystąpi w nim urodzona w Izraelu artystka i piosenkarka pochodzenia marokańskiego Neta Elkayam.

Wesprzyj Więź

Nagroda im. Ireny Sendlerowej przyznawana jest od 2008 r. Polakom, którzy przyczyniają się do zachowania dziedzictwa żydowskiego i odnowy kultury żydowskiej w Polsce. Ustanowił ją w 2008 r. Tad Taube i Fundacja Taubego na rzecz Życia i Kultury Żydowskiej, w celu upamiętnienia Ireny Sendlerowej, zmarłej 12 maja tego roku w wieku 98 lat. Nominacje do nagrody są rozpatrywane przez komitet doradczy Taube Philanthropies i liderów społeczności żydowskiej w Polsce.

Fundacja Taube Philanthropies została założona w 1981 r. przez swojego przewodniczącego, Tada Taubego. Ma siedzibę w San Francisco i zajmuje się filantropijnymi inwestycjami w ośrodki żydowskie, obywatelskie i kulturalne, głównie w rejonie zatoki San Francisco, w Polsce i Izraelu.

Źródło: KAI

Podziel się

Wiadomość