Lato 2024, nr 2

Zamów

„Ślad” Brygidy Grysiak

Brygida Grysiak. Fot. Marcin Sikora

Reporterka TVN24 Brygida Grysiak odebrała dziś Nagrodę Dziennikarską „Ślad” im. bp. Jana Chrapka.

– Każdego dnia spotykam ludzi lepszych ode mnie, a moje szczęście polega na tym, że mogę o nich opowiedzieć – powiedziała laureatka podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Kard. Kazimierz Nycz mówił, że „zadaniem nagrody jest promowanie dziennikarstwa fachowego, obiektywnego, kompetentnego, jakiego chciał bp Chrapek”. Grysiak dodała, że „bp Chrapek uczył, jak żyć i się spierać bez nienawiści”.

Wesprzyj Więź.pl

Nagroda została przyznana „za profesjonalizm i obiektywizm dziennikarski, trudny do zachowania w mediach komercyjnych i za odważne świadectwo chrześcijańskie w mediach, w twórczości pisarskiej i w przestrzeni społecznej”. Reporterka TVN24 znana jest z relacji live z Franciszkańskiej 3 w Krakowie w 2005 r. To autorka książek „Najbardziej lubił wtorki” (wywiad rzeka z abp. Mieczysławem Mokrzyckim), „Wybrałam życie” i „Kochają mnie do szaleństwa. Prawdziwa historia Jureczka”. Przeprowadziła unikalny telewizyjny wywiad z jałmużnikiem papieskim abp. Konradem Krajewskim.

Zwyciężczyni otrzymała statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły oraz 10 tys. zł. Nagrodę pieniężną laureatka przekazała na rzecz Wspólnoty Sant’Egidio.

Oprócz niej nominowane były w tym roku dwie osoby:

Milena Kindziuk – uznana publicystka, autorka wielu bestsellerowych książek, m.in. o ks. Jerzym Popiełuszce, prymasie Józefie Glempie i ks. Janie Twardowskim, konsultantka filmów dokumentalnych. Jest doktorem nauk humanistycznych, wykładowcą w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na UKSW.

Wesprzyj Więź

Anna Sosnowska – redaktorka naczelna portalu Aleteia Polska, który osiągnął sukces na rynku mediów elektronicznych. Związana była z kanałem Religia.tv i miesięcznikiem „W drodze”. Jest autorką wywiadu rzeki z jezuitą o. Wojciechem Ziółkiem „Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary”.

„Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana bezpośrednio po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 r., przez grono wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Kapitule przewodniczy obecnie Ewa K. Czaczkowska, poprzednio: Krzysztof Piesiewicz i Zbigniew Nosowski.

Laureatami dotychczasowych jedenastu edycji Nagrody „Ślad” byli kolejno: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek i Alina Petrowa-Wasilewicz.

Podziel się

Wiadomość