Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

KIK: Wesprzyjmy naszych sąsiadów walczących z reżimami

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Fot. Serge Serebro / Vitebsk Popular News

Publikujemy głos Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie w sprawie ostatnich wydarzeń na Białorusi i w Rosji.

25 i 26 marca br. w Mińsku i Moskwie, oraz wielu innych miastach, odbyły się pokojowe demonstracje, w których obywatele Rosji i Białorusi upominali się o swoje prawa. Skutek był taki sam jak zwykle: brutalna akcja sił rządowych, bicie, aresztowania, wyroki.

Nasze środowisko nie jest w stanie pogodzić się z tym, że w XXI wieku w Europie nadal funkcjonują reżimy, które nie respektują podstawowych praw człowieka, do których niewątpliwie zalicza się prawo do wolnego demonstrowania swoich poglądów. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nawet najbardziej stanowczy apel do przywódców Rosji czy Białorusi nie odniesie najmniejszego skutku.

Wesprzyj Więź.pl

Niech nasze poparcie nie ograniczy się do oświadczeń i wypowiedzi

Zwracamy się więc do wszystkich sił politycznych i społecznych w Polsce, do wszystkich partii, organizacji pozarządowych i kościelnych, abyśmy ponad podziałami i rezygnując z wzajemnych niechęci wspólnie wsparli wszelkie ruchy i organizacje opozycyjne i społeczne, które od lat walczą o prawa człowieka w Rosji i na Białorusi.

Wesprzyj Więź

Pamiętając, jak wielką pomoc otrzymaliśmy od rządów i organizacji krajów demokratycznych w latach osiemdziesiątych, i jakie to miało fenomenalne znaczenie w tworzeniu naszego niepodległego państwa, wesprzyjmy teraz naszych sąsiadów walczących z reżimami. Niech nasze poparcie nie ograniczy się do oświadczeń i wypowiedzi. Wspomagajmy konkretne akcje, wspierajmy wychowywanie młodzieży w duchu wolności i solidarności, organizujmy kolonie, kursy i szkolenia, tak u nas w Polsce, jak również na Białorusi i w Rosji. Kiedyś ci ludzie staną się decydentami we własnym kraju, a ziarno zasiane teraz, na pewno w przyszłości wyda plon obfity.

Pokażmy, że pomimo wszelkich różnic potrafimy razem zrobić coś dobrego. Niech naszą myślą przewodnią będą słowa św. Pawła, tak często powtarzane przez bł. księdza Jerzego Popiełuszkę: aby nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać.

Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie
Warszawa, 29 marca 2017 r.

Podziel się

Wiadomość