Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Biskup Libera zaprasza do pokuty za wykorzystywanie seksualne nieletnich

Biskup diecezjalny płocki Piotr Libera podczas 374. Zebrania Plenarnego KEP w październiku 2016 r. Fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl

„Te grzeszne i zbrodnicze czyny głęboko nas wszystkich zawstydzają i upokarzają” – napisał biskup diecezjalny płocki Piotr Libera do kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

Z inicjatywą organizowania specjalnego dnia modlitw w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego przez duchownych wystąpiły do papieża ofiary pedofilii z Kanady. Franciszek już przed prawie dwoma laty, 30 czerwca 2015 r., wysłał do konferencji episkopatów prośbę o wybór odpowiedniej daty dla realizacji tej inicjatywy lokalnie.

Wesprzyj Więź.pl

W roku 2016 Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich przygotowała wzorcowe materiały do tego typu liturgii. Można w nich znaleźć scenariusz nabożeństwa i przykładowe teksty krótkich, bardziej osobistych modlitw.

Do tej pory nie była publicznie znana odpowiedź Konferencji Episkopatu Polski na apel papieża. Dziś jednak opublikowane zostało Słowo do kapłanów wystosowane przez biskupa płockiego Piotra Liberę. Informuje on, że „Konferencja Episkopatu Polski, odpowiadając na apel Papieża Franciszka, wyznaczyła pierwszy piątek tegorocznego Wielkiego Postu, we wszystkich diecezjach, jako Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne”.

Wyznaczony przez polskich biskupów termin modlitwy przypada więc już za dwa tygodnie: 3 marca. Nie są na razie znane zapowiedzi wydarzeń planowanych tego dnia w kościołach, a KEP nie opublikowała w tej sprawie oficjalnych dokumentów.

Wiadomo natomiast, co planuje w Płocku biskup Piotr Libera. Zaprosił on kapłanów ze swojej diecezji do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Będzie jej przewodniczył 3 marca o g. 17 w płockiej katedrze. „Niosąc razem z Chrystusem krzyż, będziemy prosić Miłosiernego Pana o dar przebaczenia tych strasznych grzechów. Naszą serdeczną modlitwą szczególnie obejmiemy ofiary nadużyć i wszystkich, których z tego powodu dotknęło cierpienie” – napisał biskup.

Wesprzyj Więź

„Te grzeszne i zbrodnicze czyny głęboko nas wszystkich zawstydzają i upokarzają. Obrażają Boga i wyrządzają wielką krzywdę niewinnemu człowiekowi oraz podważają zaufanie do Kościoła” – czytamy w słowie bp. Libery, który podkreśla, że inicjatywa Dnia Modlitwy i Pokuty wyszła od papieża. Wyjaśnia: „Wsłuchujemy się w głos Następcy Świętego Piotra, który wzywa cały Kościół, «aby takie przestępstwa nigdy więcej się nie powtórzyły (…), aby chronić życie dzieci»”.

Biskup płocki liczy na obecność kapłanów pracujących w instytucjach diecezjalnych, Wyższym Seminarium Duchownym, księży emerytów oraz księży pracujących w parafiach Płocka i jego okolicach, księży dziekanów i dekanalnych ojców duchownych.

„Nadzieją na przyszłość jest dla nas miłosierdzie i Boża sprawiedliwość, ale także pełne determinacji kroczenie drogą oczyszczenia Kościoła, której drogowskazem są słowa »zero tolerancji« w tej dziedzinie” – zachęca bp Libera.

Podziel się

Wiadomość