Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Myślenice w bibliotece

 

Czy coś przez lata zostało zaprzepaszczone? Skończyły się wojewódzkie zakupy centralne. Zadania przejęła gmina i w mniejszym stopniu powiat. – W ubiegłym roku na zakup książek dostaliśmy 97 000 złotych. Są natomiast inne biblioteki, które mają sporo do zarzucenia swoim samorządom – mówi dyrektor biblioteki w Myślenicach.
Najważniejsze wyzwania? Utrzymanie czytelnika w wieku gimnazjalnym. Ich najłatwiej przejmują inne media. Nie mówiąc o takim, który kończy edukację, jest przepracowany, skupiony na spłacaniu kredytu, opresjonowany z różnych stron i w ogóle nie ma czasu. […]
Projekt „Nauki ścisłe. Lubię to!” biblioteka uruchomiła po to, by pokazać czytelnię naukową. Ale i żeby ją uratować. – Bo zaczęła zamierać w związku z kolejnymi zmianami w maturze, rozwojem internetu. Wszystko przecież można znaleźć w internecie. […]
Biblioteka to kiedyś tylko książka, teraz głównie książka. Czy czeka nas przyszłość w ogóle bez papierowego nośnika? Następują zmiany mentalności odbiorców oferty, jak i roli bibliotekarzy. Pracownicy gonią trendy zrodzone poza biblioteką.
To jest fragment artykułu. Pełny tekst – w kwartalniku „Więź” wiosna 2017 (dostępnym także jako e-book).

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.