Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Rzeczy (nie)pospolite Polska demokracja może się jeszcze obronić

 Duża część społeczeństwa nadal pozostaje politycznie bierna. Wielu Polaków nie czuje się stroną toczącego się sporu i nie ma poczucia jego wielkiego znaczenia. Dlaczego tak się dzieje? Moim zdaniem, wielu Polaków nie odczuwa, by dokonujące się zmiany ustrojowe dotyczyły bezpośrednio ich losów. Może się jednak zdarzyć, że gdy uświadomią sobie, że jest inaczej – przyjęcie aktywnej postawy obywatelskiej będzie znacznie trudniejsze niż obecnie.

Wesprzyj Więź.pl
W jakim więc punkcie znajduje się obecnie Polska? Moja ocena dotyczy ustroju państwa i systemu politycznego, gdyż w tym obszarze spraw sytuację uważam za dramatyczną. Można bowiem spierać się o wizję polskiej gospodarki prezentowaną przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, o politykę społeczną rządu PiS, o zmiany dokonywane w systemie edukacji czy o plany reformy służby zdrowia. Można się z nimi nie zgadzać, ale rząd ma prawo je realizować. Nie naruszają one konstytucji i prawa.
Niestety, nie można tego powiedzieć o działaniach obozu rządzącego dotyczących ustroju państwa.
To jest fragment artykułu. Pełny tekst – w kwartalniku „Więź” wiosna 2017 (dostępnym także jako e-book). 

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.