Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Komentarze nieoczywiste. Oto dziesiątka tekstów roku 2016 Laboratorium WIĘZI!

Od kwietnia opublikowaliśmy 440 tekstów, a 235 tys. czytelników otworzyło nasze strony blisko pół miliona razy.

Odnowiony serwis publicystyczny Laboratorium WIĘZI działał przez większą część 2016 roku. Z satysfakcją odnotowujemy, że najbardziej doceniliście teksty nieoczywiste, idące w poprzek stereotypowym wyobrażeniom o polityce, Kościele, kulturze. Dlatego chcemy dla Was pisać jeszcze bardziej! Tymczasem przedstawiamy dziesiątkę najpoczytniejszych tekstów Laboratorium WIĘZI 2016!

1. Agnieszka Magdziak-Miszewska: Ani nic nie powiedział, ani nie pobłogosławił?

Wizyta papieża w obozie Auschwitz-Birkenau 29 lipca
Wizyta papieża w obozie Auschwitz-Birkenau 29 lipca. Fot. Mazur/episkopat.pl

Na rządowej trybunie minister instruuje dziewczynki w bieli. Wiceprezes IPN przekazuje instrukcje Sprawiedliwym. I nagle rozumiem, co tu się za chwilę stanie. I nie chcę tu być. Poza więźniami i Sprawiedliwymi jesteśmy tu całkowicie zbędni – Agnieszka Magdziak-Miszewska komentuje wizytę papieża Franciszka w Auschwitz-Birkenau.

Wesprzyj Więź.pl

2. Ks. Andrzej Luter: Przyzwolenie jest!

Uroczystości pogrzebowe Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” 28 sierpnia w Gdańsku
Uroczystości pogrzebowe Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” 28 sierpnia w Gdańsku. Fot. P. Tracz / KPRM

Czy ktoś, kto choć trochę wierzy, odrobinę zaledwie – może krzyczeć po eucharystii: „Śmierć wrogom ojczyzny”? Powiedzieć o takiej postawie: pogaństwo – byłoby obrażaniem pogan – pisał ks. Andrzej Luter po pogrzebie Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

3. Zbigniew Nosowski: I znowu ci biskupi…

Msza święta w Bazylice św. Piotra pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego
Msza święta w Bazylice św. Piotra pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego 23 października. Fot.
Mazur/episkopat.pl

Episkopat wielokrotnie wyjaśniał, że Jezusa nie da się ogłosić królem Polski, bo nie ma do takiego aktu podstaw biblijnych i teologicznych. Ale cóż z tego: wszystko-lepiej-wiedzące media i tak głoszą, że dziś dokona się akt intronizacji Jezusa na króla Polski – komentował naczelny kwartalnika „Więź” Zbigniew Nosowski.

4. Ks. Alfred Marek Wierzbicki: O etos demokracji

Prof. Andrzej Rzepliński
Prof. Andrzej Rzepliński 13 grudnia w Senacie. Fot Katarzyna Czerwińska / Kancelaria Senatu

Homilia podczas Mszy świętej na zakończenie kadencji prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Andrzeja Rzeplińskiego wygłoszona 19 grudnia, w kościele oo. dominikanów przy ul. Freta w Warszawie przez ks. prof. Alfreda Marka Wierzbickiego.

5. Cezary Gawryś: Wielkość i małość Polaków

Logo „Solidarności” na koszulce z lat 80.
Logo „Solidarności” na koszulce z lat 80. Fot. Futureatlas.com/Flickr

„Powinniście dziś siedzieć w więzieniu, pakujcie się i wynoście się z Polski, bo już niedługo po was przyjdziemy” –  usłyszał legendarny działacz „Solidarności” Jan Rulewski od dyskutanta w TVP Info. Prowadzący dziennikarz nie tylko nie interweniował, ale przyłączył się do ataku na Rulewskiego. Oglądałem to widowisko ze zgrozą – pisał były naczelny „Więzi” Cezary Gawryś.

6. Sebastian Duda: Śmierć intelektualisty

Kostka Rubika
Fot. Hernán Piñera/Flickr/CC BY-SA 2.0

Problem, który chciałbym w tym tekście przedstawić, wielu osobom w Polsce może wydawać się nieczytelny bądź nawet nieco wydumany. Figura intelektualisty rzadko nad Wisłą rozpala emocje. Co innego inteligencja – o tej nader często lubimy rozprawiać – pisał Sebastian Duda, a jego tekst pierwotnie był opublikowany w kwartalniku WIĘŹ nr 2/2016.

7. Tomasz Kycia: Dlaczego nie popieram kampanii

Dlaczego nie popieram kampanii „Przekażmy sobie znak pokoju”

Jako redaktor „Więzi” nie popieram kampanii społecznej „Przekażmy sobie znak pokoju” i uważam, że redakcja popełniła błąd, angażując się w nią – pisał krytycznie Tomasz Kycia o kampanii, której kwartalnik „Więź” udzielił patronatu medialnego.

8. Michał Drozdek: Dlaczego wygra Trump

Donald Trump
Donald Trump, grudzień 2015 r. Fot. Gage Skidmore / Flickr

Media komentują, że przyczyną spadku notowań Hillary Clinton i zaczynającej się pojawiać przewagi Donalda Trumpa, są jakieś tam afery, że ktoś coś ujawnił. To powierzchnia zjawisk – komentował Michał Drozdek i tłumaczył, co się wydarzy za kilka dni.

9. Michał Zalewski SJ: Trzeba mieć mocne nerwy, żeby oglądać „Młodego papieża”

Młody papież
Kadr z serialu „Młody papież”. Fot. HBO Polska
Wesprzyj Więź

Sorrentino każe widzom „Młodego papieża” zastanowić się, ile dzisiejsza religijność przejęła z popkulturowego blichtru – recenzował Michał Zalewski SJ.

10. Zbigniew Nosowski: Ale im papież dołożył!

Powitanie papieża Franciszka, 27 lipca 2016 r. Fot. Mazur/episkopat.pl
Powitanie papieża Franciszka, 27 lipca 2016 r. Fot. Mazur/episkopat.pl

Zanim wypuścimy w świat kolejny tweet czy wpis facebookowy potwierdzający, że „papież zgadza się ze mną i nie lubi tych, których ja nie lubię” – spróbujmy choć przez chwilę zrozumieć Franciszka tak, jak chciałby tego on sam – radził Zbigniew Nosowski.

Zupełnym hitem okazał się…

…nie autorski tekst, ale materiał zbierający przemówienia papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w darmowych plikach PDF oraz ePub. Być może spotkał się z największym zainteresowaniem, bo na potrzebę czytelników odpowiedzieliśmy jako pierwsi.

Podziel się

Wiadomość