Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Lekcja powszechności Kościoła

Wydanie Czarnej księgi prześladowań chrześcijan w świecie w Polsce niezmiernie mnie cieszy. Zacznę od powodu osobistego: od pewnego czasu temat prześladowań chrześcijan w świecie jest mi bardzo bliski. Wspólnota Sant’Egidio, do której należę, obok działalności na rzecz ubogich, imigrantów i wykluczonych społecznie, zajmuje się także zbieraniem i nagłaśnianiem świadectw życia i śmierci współczesnych męczenników.
Publikacja Czarnej księgi… ma także istotny wymiar edukacyjny. Samo słowo „męczennik” dla zdecydowanej większości osób, z którymi na ten temat rozmawiałem (sam się od nich do niedawna nie różniłem), jest przeżytkiem. Męczennicy kojarzą się nam z dawno minionymi czasami początków Kościoła. Ta niewiedza to wskaźnik pewnej zaściankowości, zamknięcia się na doświadczenie Kościoła powszechnego, szczególnie w kraju tak bardzo skonfesjonalizowanym jak Polska. Tymczasem – jak dowodzi publikacja wydawnictwa Rebis – żyjemy w czasach jednych z najsilniejszych prześladowań w historii, którą wybitny amerykański watykanista, John L. Allen Jr, nazywa „globalną wojną z chrześcijaństwem”. Szacuje się, że co roku ze względu na wyznawaną wiarę w Chrystusa ginie co najmniej 7 tysięcy osób, 200 milionów jest poddawanych prześladowaniom, a ok. 75% przemocy skierowanej w mniejszości religijne dotyczy chrześcijan. Skala tych zjawisk jest równie przerażająca, jak kompletnie nieobecna w świadomości społecznej. Lektura tej książki może bardzo pomóc chrześcijanom w zrozumieniu istoty Kościoła. Przede wszystkim dlatego, że deideologizuje ona wyobrażenie czytelnika na temat Kościoła.
To jest fragment artykułu. Pełny tekst – w kwartalniku „Więź” jesień 2016 (dostępnym także jako e-book).
 

Wesprzyj Więź.pl

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.