Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Powinność wieszcza

Cieplak
Ale przecież nikt nie mówi, że wszyscy Polacy są zbrodniarzami. Są pośród nas zbrodniarze i święci, tchórze i bohaterowie. Odcinanie się od istniejącej niemal od początku świata, wpisanej w człowieka, ciemnej strony to po prostu dziecinada.
Nie rozumiem, dlaczego krytykowanie pewnych faktów w naszej historii czy krytyka Kościoła tak często traktowane są jako atak na polskość, Kościół i w ogóle chrześcijaństwo. To jest wylewanie dziecka z kąpielą, a wynika z przewrażliwienia, słabości i kompleksów. To tak, jakby przywoływać biografię świętego Piotra bez jego zaparcia się Chrystusa albo żywot świętego Pawła bez jego zaangażowania w prześladowania pierwszych chrześcijan. Ewangelia dlatego jest tak wspaniałą i niezwykłą historią, że ukazuje jedno i drugie. Ewangelia rozumie słabość i upadek tych ludzi. A mimo to są oni święci. Dlatego to jest takie mocne.
Słobodzianek
Piotr Cieplak mówi o dziecinadzie, a ja uważam, że jest to cyniczne odwoływanie się do zdziecinniałej Polski, przemyślana próba wprowadzenia jej do popkultury, aby na polskich kompleksach próbować trzepać kasę. Śledzili Panowie dyskusję wokół filmu Historia Roja? Prezydent Duda powiedział, że jest to film, który otwiera nową epokę w polskim kinie. Pojawiły się nawet t-shirty z „Rojem” i inne gadżety. Wszystko w nadziei na zastąpienie „Rojem” – Che Guevary, bo aktor w tym filmie też ma rzadką bródkę podobną do bródki Che. To nadzieja, że lewicowego mordercę zastąpi się prawicowym.
To jest fragment artykułu. Pełny tekst – w kwartalniku „Więź” jesień 2016 (dostępnym także jako e-book).
 

Wesprzyj Więź.pl

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.