Zima 2024, nr 4

Zamów

Ekonomia wartości.

Pytam od czasu do czasu mądrych ludzi, skąd się wziął niesłychany sukces gospodarczy Irlandii. Różne padają odpowiedzi: że niskie podatki dla firm przyciągają inwestycje; że korzystne położenie między Europą i Ameryką powoduje, iż zarówno Amerykanie, jak i Europejczycy chętnie tam inwestują; że wielu wpływowych Irlandczyków mieszka w USA i podtrzymuje kontakty gospodarcze z ojczyzną; że wielu wykształconych w Ameryce ekspertów, którzy tam zdobyli też praktykę, wróciło do Irlandii; że powszechna znajomość języka angielskiego ułatwia kontakty ze światowym biznesem itd.

Więź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo i politykę.

Cenisz naszą publicystykę? Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.

Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:

We wszystkim pewno jest wiele prawdy, ale przecież przez ponad pół wieku po ostatecznym odzyskaniu niepodległości Irlandia miała podobne warunki, a wlokła się w ogonie rankingów europejskich. Dlaczego teraz gdzieś od początku lat 90. ubiegłego stulecia potrafi wykorzystywać swoje szanse, a wcześniej tkwiła w biedzie i niedorozwoju (jak na warunki Zachodu oczywiście)?

Innym spektakularnym sukcesem gospodarczym jest niemiecka Bawaria. Przed wojną i zaraz po niej Bawaria była jednym z najbiedniejszych regionów w Niemczech. Przeważało tam rolnictwo i raczkujący przemysł turystyczny. Bardzo słaby był przemysł i energetyka. Istniała jedna niewielka kopalnia węgla brunatnego, a przy niej elektrownia. Koniec wojny przyniósł jeszcze dwa poważne problemy: ok. 2 mln przesiedleńców (głównie z czeskich Sudetów, ale i naszych ziem zachodnich) oraz ok. 500 km granicy z żelazną kurtyną, gdzie normalna wymiana handlowa i współpraca gospodarcza były niemożliwe. W tej chwili Bawaria jest jednym z najbogatszych regionów w Europie. Skąd ten niezrozumiały skok narodu rolniczego, bez (na początku) elit gospodarczych?

To jest fragment artykułu. Pełny tekst – w kwartalniku „Więź” lato 2016 (dostępnym także jako e-book). 

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.