Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Editorial

Drodzy Państwo,

  

Letni numer „Więzi” to zaproszenie do różnorodnych poszukiwań. Zastanawiamy się nad tym, jaki może być Kościół na miarę miłosierdzia. Pytamy o możliwość nowej gospodarki bez wykluczenia. Szukamy nowego określenia społecznej roli inteligencji/intelektualistów. Co łączy te tematy? Powiedziałbym, że chęć i gotowość do zaczynania ciągle od nowa.

Wesprzyj Więź.pl

Bo niby wszystko już doskonale wiemy o Kościele, ale przychodzi ktoś taki jak papież Franciszek, od pierwszych dni pontyfikatu mówi o miłosierdziu Boga, ogłasza Rok Jubileuszowy, publikuje odkrywczą i duchowo głęboką adhortację Amoris laetitia i musimy (możemy!) na nowo myśleć o doświadczeniu Kościoła, szukać nowych dróg miłosiernego duszpasterstwa.

O gospodarce też już niby wszystko było wiadomo: dla wolnego rynku nie ma alternatywy, właściwie nastąpił koniec historii ekonomii ale na skutek kryzysu finansowego i dzięki kilku upartym ekonomistom możemy dziś o gospodarce dyskutować po ludzku, to znaczy: i zrozumiale, i z myślą o człowieku, a nie tylko o wskaźnikach.

Wesprzyj Więź

Z intelektualistami też niby wiadomo: że ich misja się wyczerpała, że uzurpowali sobie szczególną rolę, ale sami nie stanęli na wysokości zadania, że uwiodła ich polityka i/lub media, więc nie ma co płakać po intelektualistach – czasem jednak pojawia się sytuacja, w której okazują się znowu niezbędni. I tak od nowa… Świat nie pozwala się nudzić.

Z przyjemnością zapraszam też Państwa do śledzenia internetowego serwisu publicystycznego Laboratorium „Więzi”. Na naszej gruntownie przebudowanej stronie laboratorium.wiez.pl codziennie czekają na Państwa nowe komentarze osób ze środowiska „Więzi” dotyczące spraw Polski, Europy, świata, wiary, Kościoła, religii i kultury. Kwartalnik pozostaje oczywiście w centrum naszej działalności, ale zapraszamy też do częstszego kontaktu w internecie.

 

Zbigniew Nosowski

    

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.