Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Po mazursku o biskupiej przenikliwości

Niezwykły jest już sam fakt, że w polskich Mikołajkach istnieje szkoła nosząca imię niemieckiej hrabiny Marion Dönhoff. To społeczne liceum ogólnokształcące działające w ramach zespołu szkół prowadzonych w tym pięknym miasteczku przez tamtejsze koło Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Chętnie zatem przyjęliśmy zaproszenie od mazurskich przyjaciół i promotorów dialogu polsko-niemieckiego, aby „Więź” była współorganizatorem jednego z wydarzeń w ramach jubileuszu 25-lecia tej placówki.

Wesprzyj Więź.pl
Zbigniew Nosowski, Mikołajki
Fot. Dariusz Cichoń
Wesprzyj Więź

Ćwierć wieku szkoły połączyliśmy z przypadającym w tym roku półwieczem listu biskupów polskich do biskupów niemieckich. Miałem przyjemność poprowadzić dyskusję o znaczeniu listu biskupów dla późniejszej normalizacji stosunków polsko-niemieckich po okropieństwach II wojny światowej. W dyskusji udział wzięli znakomici eksperci: Renate Marsch-Potocka, wieloletnia warszawska korespondentka niemieckiej agencji prasowej DPA, Adam Krzemiński, germanista, publicysta „Polityki” i Winfried Lipscher, katolicki teolog, wieloletni tłumacz Ambasady RFN w Polsce.

Paneliści w niezwykle głęboki, a zarazem przystępny sposób przedstawili okoliczności powstania listu, jego historyczne znaczenie i współczesną aktualność. Choć od powstania listu minęły już dwa pokolenia, to prorocza przenikliwość jego autorów czyni go wzorem do myślenia o rozwiązywaniu wielu trudnych problemów między narodami czy religiami. Paneliści zgodzili się, że musiał w tym „maczać palce” Duch Święty! Formuła „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – zwłaszcza „prosimy o przebaczenie”, nawet jeśli proporcje win są tak nierówne jak między Polakami a Niemcami – to wielkie wyzwanie dla dzisiejszych przywódców religijnych i politycznych. Mam nadzieję, że zapis tej dyskusji będą mogli Państwo przeczytać w jesiennej „Więzi”, bo pojawiło się w niej wiele ważnych wątków zdecydowanie przekraczających rozmiar wpisu w blogu.

Dzięki Cezaremu Gawrysiowi szkolna biblioteka wzbogaciła się o zestaw publikacji „Więzi”. Radością dla nas było także uczestniczenie w dniu otwartym mikołajskiej szkoły, obserwowanie jej radosnych uczniów i nauczycieli, a także wieczorne spotkanie w Salonie Marion Dönhoff w gościnnym Dworze Łowczego w Gałkowie. A szczęśliwym zbiegiem okoliczności spotkanie o pojednaniu polsko-niemieckim odbywało się akurat w dniu urodzin Tadeusza Mazowieckiego. Można więc powiedzieć, że to on – wraz z Marion Dönhoff – byli patronami tego mazurskiego spotkania.

Podziel się

Wiadomość