Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Książki „Solidarność” mityczna, „Solidarność” prawdziwa

Wesprzyj Więź

Jan Skórzyński jest wytrawnym badaczem dziejów opozycji lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Był świadkiem tych wydarzeń jako współpracownik KOR, w latach 1980-1981 redaktor wydawanego poza cenzurą pisma „Głos Wolny Wolność Ubezpieczający”, potem jeden z redaktorów „Przeglądu Katolickiego”, a już w wolnej Polsce „Spotkań” i do 2007 r. „Rzeczpospolitej”. Ta droga życiowa ma znaczenie dla podejmowanych przez niego prac historycznych. Skórzyński zna epokę i ludzi, wiele tekstów czytał w chwili ich ogłoszenia, był świadkiem i uczestnikiem toczących się dyskusji. Pisząc jako historyk swoje opracowania, sięga do dawnych numerów pism, zbiorów dokumentów, do ujawnionych w ostatnich latach archiwów (także policyjnych). Począwszy od 1995 r., kiedy ukazała się jego książka Ugoda i rewolucja. Władza i opozycja 1985—1989, napisał kilka monografii źródłowych, które tworzą kanon wiedzy prawdziwej o wydarzeniach budzących emocje. W 2009 r. opublikował monografię Rewolucja Okrągłego Stołu z analitycznym opisem drogi dochodzenia do tego przełomowego wydarzenia i przebiegu negocjacji. W 2012 r. wyszła drukiem Siła bezsilnych. Historia Komitetu Obrony Robotników. Na uwagę zasługuje także jego tom szkiców i studiów Od Solidarności do wolności (2005) oraz syntetyczna biografia Lecha Wałęsy doprowadzona do roku 1989 Zadra (2009). Od 2010 r. redagował półrocznik „Wolność i Solidarność”, jedyne pismo poświęcone historii opozycji demokratycznej w PRL i bloku sowieckim, które do bieżącego roku ukazywało się nakładem Europejskiego Centrum Solidarności.

Omawiana tu Krótka historia Solidarności jest więc wynikiem wieloletnich studiów, badań, przemyśleń. Jest syntezą wiedzy o Związku i jego drodze od powstania do zwycięstwa, czyli odzyskania wolności w 1989 r. Zawiera wiele ocen i analiz faktów, które w debacie publicznej coraz częściej przykrywane są rożnymi manipulacjami i fałszywymi tezami.

Wesprzyj Więź.pl

To jest fragment artykułu. Pełny tekst – w kwartalniku „Więź” zima 2015 (dostępnym także jako e-book). 

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.