Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Czy Tadeusz Mazowiecki był myślicielem religijnym

Kim jest myśliciel religijny? Powiedziałbym, że to ktoś, kto w swojej wyrastającej z wiary twórczości czy działalności publicznej pozostawia innym inspirujące ponadczasowe impulsy; kto skłania do duchowych przemyśleń tych, co wierzą, myśląc, i myślą, wierząc, czyli chcących myśleć samodzielnie, ale nie wbrew swojej wierze, tylko razem z nią. Myśliciel religijny to ktoś, kto potrafił wyrazić słowami własną wiarę, jej konsekwencje i dylematy w taki sposób, że jego doświadczenie staje się przerastającym samą jego osobę źródłem podobnego doświadczenia dla innych.
    Czy można zatem nie nazwać myślicielem religijnym człowieka, który potrafił napisać tak mądre duchowo słowa: „Pytania, na które nie ma odpowiedzi, rozwiązujemy nie przez wyjaśnienie ich, ale przez postawę wobec nich”? Tę refleksję Tadeusz Mazowiecki wyraził w swoim eseju Powrót do najprostszych pytań, zawierającym rozważania pisane po przedwczesnej śmierci jego żony Ewy. W tym numerze „Więzi” przypominamy ten esej, publikowany pierwotnie na naszych łamach w roku 1973.  Drukujemy też – po raz pierwszy po polsku – dwa teksty Mazowieckiego dotykające sfery duchowej i religijnej.

To jest fragment artykułu. Pełny tekst – w kwartalniku WIĘŹ zima 2014 (dostępnym także jako e-book).

Wesprzyj Więź.pl

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.