Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Historia Opisać zbrodnię

Jesienią 2014 roku mija 30 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Jego porwanie i zamordowanie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa to bez wątpienia jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Polski lat 80. XX wieku. Bezpośredni wykonawcy tej zbrodni zostali skazani, jednak kulisy sprawy nie zostały wyjaśnione — przede wszystkim niewiele wiadomo o mocodawcach morderców.
Ks. Popiełuszko był jednym z duchownych najbardziej wspierających „Solidarność”, zaś po śmierci stał się ikoną tego ruchu. Ukazało się już bardzo wiele publikacji przedstawiających jego życiorys i okoliczności śmierci; wielokrotnie wydawano homilie z odprawianych przez niego Mszy za ojczyznę1. Warto jednak na sprawę zabójstwa ks. Popiełuszki spojrzeć z jeszcze jednej perspektywy. W latach 1984—1985 był to jeden z głównych tematów obecnych na łamach prasy podziemnej. Przyglądając się bliżej tekstom publikowanym wówczas w opozycyjnej prasie, należy postawić kilka pytań. W jaki sposób podziemne pisma informowały o tej sprawie? Jakie pojawiały się w nich komentarze? Co mówi nam to o roli podziemnej prasy, a co o całej „Solidarności”?
To jest fragment artykułu. Pełny tekst – w kwartalniku WIĘŹ jesień 2014 (dostępnym także jako e-book).
 

Wesprzyj Więź.pl

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.