Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy,

Wesprzyj Więź.pl

Równo sto lat po wybuchu pierwszej wojny światowej znów zajrzało Europejczykom w oczy widmo zbrojnego konfliktu. Jak zatem – wyciągając wnioski z Wielkiej Wojny – zagwarantować sprawiedliwy pokój? Z nową mocą ujawnił się dziś rosyjski imperializm – jego przemiany w latach 1914–2014 opisuje Bohdan Cywiński.
Jakie są konsekwencje wydarzeń na Ukrainie? Prezes Ukraińskiego PEN Clubu Myrosław Marynowycz pisze o tym, co Ukraina przez Majdan mówi Europie. Paweł Przeciszewski wnikliwie analizuje aktualną rosyjską propagandę antyukraińską, zaś Andreas Schockenhoff i Paweł Kowal zastanawiają się nad przyszłością Partnerstwa Wschodniego.
Co bardziej nadaje się do reformy: nauczanie Kościoła o rodzinie czy sposób życia współczesnych rodzin? Będą o tym dyskutować biskupi na watykańskim synodzie, dyskutujemy i my w „Więzi”. Ale przypominamy też osobliwe skutki małżeństwa – tak pięknie opisane przez Ewę Kiedio i tak zaskakująco pokazane na fotografiach Radosława Szeszki.
    W kulturze niezbędni są prorocy. Co jednak, jeśli prorokom brakuje odpowiedniego języka, jeśli słowa – zamiast odsłaniać – zaczynają przesłaniać Tajemnicę? Jakich mesjaszy opisuje współczesna polska literatura? O tym piszemy w bloku „Prorocy na języku”.
W 25. rocznicę wyborów prowadzących do wolnej Polski Aleksander Hall przedstawia swój bilans roku wielkiej zmiany, a Inka Słodkowska przypomina spór o Komitety Obywatelskie w roku 1989.
Dzięki „Więzi” mogą Państwo również pomyśleć o odnowie Kościoła z bp. Andrzejem Czają; poszukiwać Boga z Krzysztofem Michalskim i spróbować rozkminiać Go z ks. Janem Kaczkowskim; zanurzyć się w filmowe ogrody Paola Sorrentino; zrozumieć Żydów uciekających z Antwerpii; poznać nowe, bardzo osobiste wiersze Marcina Świetlickiego i wejść w wewnętrzny świat Julii Hartwig. Życzymy pięknego lata z „Więzią”!
Zbigniew Nosowski
 

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.