Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

A propos rozmowy w cztery oczy

Wesprzyj Więź

1. Rozmowa między abp. Henrykiem Hoserem a ks. Wojciechem Lemańskim w styczniu 2010 r. odbyła się w cztery oczy. Ja znam jej przebieg oczywiście wyłącznie z relacji jednego z uczestników, nie potrafię więc powiedzieć, jak było dokładnie. Mogę natomiast ponownie stwierdzić, że słyszałem tę relację nie wczoraj, lecz trzy i pół roku temu, w dniu wydarzenia. To, co mi opowiedział ks. Lemański i sposób, w jaki to opowiedział, był identyczny jak jego wczorajsza relacja radiowa. Nie mam podstaw, by przypuszczać, że on sobie to wtedy wymyślił po to, aby dzisiaj używać tego argumentu w walce ze swoim biskupem.

2. Zgadzam się z oświadczeniem Kurii warszawsko-praskiej, że sytuacja, w której biskup zadaje księdzu pytanie o obrzezanie, jest „bezsensowna” i „absurdalna”. Dlatego tak bardzo byłem zdumiony, gdy usłyszałem wówczas z ust wzburzonego ks. Lemańskiego, że takie pytanie padło.

Wesprzyj Więź.pl

3. Najważniejsze: ubolewam, że musimy o tym mówić publicznie. Było wiele okazji, by po ludzku i chrześcijańsku ten spór wyjaśnić – również w cztery oczy.

Podziel się

Wiadomość