Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Giedroyc przed „Kulturą”

Książka Marka Żebrowskiego Jerzy Giedroyć. Życie przed „Kulturą” nie jest pierwszą pracą tego autora poświęconą legendarnemu Redaktorowi. Badacz zajmuje się tym tematem od lat i należy niewątpliwie do najbardziej kompetentnych znawców problematyki. Tajemnicą poliszynela jest, że książka ta była gotowa kilka lat temu, jednak żadne z wówczas indagowanych wydawnictw nie zdecydowało się na jej wydanie. Dzisiaj, kiedy dzięki Wydawnictwu Literackiemu czytelnik może samodzielnie zapoznać się z tą pozycją, doprawdy trudno zrozumieć dlaczego wtedy tak się stało. Ówczesna niechęć wydawców nic nie mówi o jakości książki, za to bardzo wiele o naszym rynku wydawniczym.
    Ostatecznie książka ukazała się przed rokiem i natychmiast została zauważona w prasie codziennej i czasopismach fachowych. Nagodzono ją w prestiżowym konkursie Książka Historyczna Roku 2013 (kategoria: książka popularno-naukowa). Uznano ją za „Książkę Jesieni 2012” Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych i nominowano do dwóch innych nagród Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego oraz nagrody dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia” – Ambasador Nowej Europy. Jednym słowem – sukces.
Sukces pozytywnie zadziwiający, bowiem przedmiotem zainteresowania Marka Żebrowskiego nie była biografia Giedroycia z okresu powojennego (kiedy Książę z Maisons Laffitte stał się współkreatorem najwybitniejszych zjawisk w kulturze polskiej, a jego myśl polityczna kształtowała postawę inteligencji polskiej szczególnie wobec sąsiadów na Wschodzie), lecz jego przedwojenne i wojenne losy.

Wesprzyj Więź.pl

To jest fragment artykułu. Pełny tekst – w kwartalniku WIĘŹ zima 2013 (dostępny także jako e-book).

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.