Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy,
Boimy się słabości. Od własnej kruchości uciekamy często w sny o potędze. My – każdy z nas. Ale także: my – Kościół. A przecież jako chrześcijanie wierzymy w Boga, który wybrał bycie słabym, wcielając się w bezbronne Dziecko. Przypominamy w tym numerze o słabości Boga, aby następnie zastanawiać się, co ta prawda oznacza dla naszego życia. Przecież i cały Kościół, i każdy z chrześcijan osobiście ma być znakiem, sakramentem takiego Boga.
„Mam dość” – mówi coraz więcej osób, które postanawiają zerwać ze zniewalającym je „systemem”. Jedni wyjeżdżają z miast w głuszę, inni postanawiają żyć w tym samym miejscu, ale inaczej. W wielu działaniach antysystemowych chodzi jednak nie tyle o bunt, ile o odzyskiwanie świata. To nie tylko sprzeciw, lecz afirmacja alternatywy. Czy „system” przetrwa?
W dziale kultury piszemy o wzajemnym sprzężeniu sztuki i tożsamości. Przykład popularnych szlagierów pokazuje, jak kultura konsumpcji formatuje nasz gust i oczekiwania. Przyglądamy się wrogowi numer jeden współczesnej sceny teatralnej – Tadeuszowi Słobodziankowi – by zobaczyć, dlaczego nie cierpią go krytycy z przeciwstawnych opcji ideowych. Pytamy też, czy istnieje dziś sztuka patriotyczna i czemu miałaby ona służyć.
Jesienny numer WIĘZI to także: pierwodruk listów Jana Nowaka-Jeziorańskiego do premiera Tadeusza Mazowieckiego z lat 1989–1990, nowe wiersze znakomitych poetów, pasjonujący dialog o wierze i wątpieniu, poruszające fotografie, reporterska podróż do podlaskiej Narewki, poszukiwanie politycznej świadomości chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim, analiza relacji chrześcijańsko-muzułmańskich w Afryce Zachodniej oraz sposobu, w jaki Rosjanie spostrzegają Ukrainę. I jeszcze wiele więcej.
Tym razem aż 248 stron. Zapraszamy do lektury!
Zbigniew Nosowski

Wesprzyj Więź.pl

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.