Wiosna 2024, nr 1

Zamów

W Galerii WIĘZI Jacek Świerczyński

Jacek Świerczyński, ur. 1980,
– ukończył dziennikarstwo w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. M. Wańkowicza oraz politologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, 
– fotografuje dla „Dziennika Wschodniego” w Lublinie, 
– prowadzi warsztaty fotoreportażu w Lubelskiej Szkole Fotografii,
– laureat konkursów fotografii prasowej m.in. Grand Press Photo, National Geographic, Newsreportaż, BZWBK Press Foto, Sony World Photography Awards. 
 
Najpierw była analogowa Praktica podkradana starszej siostrze – Jacek Świerczyński miał wtedy około 15 lat i wielką ciekawość świata. Fotografowanie okazało się sposobem zbliżenia się do ludzi, którzy go interesowali. Obecnie posługuje się aparatem cyfrowym. Najbardziej interesuje go fotografia reporterska. O swoim fotografowaniu mówi, że to „subiektywne dokumentowanie rzeczywistości”. Dlatego subiektywne, że naznaczone wrażliwością autora, dla którego fotografowanie oznacza spotkanie. 
To właśnie spotkaniom z ludźmi i otaczającym go światem zawdzięcza tematy swoich prac,  z  których chce, jak sam mówi: „tworzyć historie”. To są historie, które dzieją się obok nas i choć nie rozpoznamy na nich swoich twarzy, często odnajdziemy w nich samych siebie, swoje własne historie – te, których jesteśmy uczestnikami i te dziejące się wewnątrz nas.
Prezentowane w Galerii WIĘZI prace należą do cyklu Wielkanocna Procesja Konna. Podczas tej uroczystości w Pietrowicach Wielkich na Śląsku, corocznie, od ponad 300 lat, uczestnicy modlą się do Chrystusa Zmartwychwstałego, prosząc o urodzaj plonów rolnych. 

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.