Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prześcieradło i transcendencja

Nakładem katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i warszawskiego DŚT ukazała się właśnie publikacja Kościół i kultura w latach osiemdziesiątych XX wieku. Doświadczenia warszawskie. Zaangażowanie IPN to efekt specjalnego projektu badawczego na ten temat prowadzonego przez Biuro Edukacji Publicznej katowickiego oddział Instytutu. Zaowocowały one także wcześniejszą książką Kościół i kultura niezależna pod redakcją Bogusława Tracza, opisującą powstawanie i rozwój fenomenu bliskiego przymierza między wiarą a kulturą w różnych miastach Polski.
Książkę o doświadczeniach warszawskich zredagował ks. Wiesław Al. Niewęgłowskiego, wieloletni warszawski, a później krajowy duszpasterz środowisk twórczych, kończący właśnie swoją kadencję. Aktywni uczestnicy DŚT wspominają na łamach książki tamten romantyczny czas, który – powiedzmy sobie jasno – zakończył się bezpowrotnie i nic nie jest w stanie go wskrzesić. I to jest normalny bieg dziejów. Zmienił się bowiem nie tylko ustrój Polski – staliśmy się przecież krajem wolnym – zmieniła się także mentalność twórców. Sens istnienia DŚT jest niezmienny i nie powinien być podważany. Zmieniać się jednak musi styl duszpasterstwa wśród twórców.

Wesprzyj Więź.pl

Cały tekst w miesięczniku WIĘŹ nr 5-6 /2012 (dostępnym także w wersji elektronicznej jako e-book)

 

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.