Lato 2023, nr 2

Zamów

Po Zjeździe Gnieźnieńskim (bilans)

IX Zjazd Gnieźnieński „Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan” odbył się w dniach 16–18 marca 2012 r. Wzięło w nim udział ponad 1000 osób z 17 krajów europejskich. Uczestnicy Zjazdu należeli do 10 Kościołów chrześcijańskich. Byli też przedstawiciele judaizmu i islamu oraz agnostycy i osoby niewierzące.
Laboratorium WIĘZI należało do jego współorganizatorów – wraz z Fundacją św. Wojciecha-Adalberta, Katolicką Agencją Informacyjną, Klubem Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Stowarzyszeniem Pokoju i Pojednania *Effatha*, Pallotyńską Fundacją Misyjną Salvatti.pl oraz Polską Radą Ekumeniczną.
Zjazd poświęcony był roli chrześcijan w społeczeństwie obywatelskim. W końcowym przesłaniu Zjazdu można przeczytać m.in.: „Wbrew pojawiającym się dziś tendencjom nie możemy ograniczać naszej wiary do prywatności. Dla nas bowiem jest ona sprawą głęboko osobistą, ale nie prywatną. Pragniemy dzielić się nią, chcemy ją publicznie wyrażać i przeżywać. […] Jesteśmy głęboko przekonani, że człowiek wierzący – święty obywatel – to dobry obywatel. […] Chcemy pamiętać, że każdy człowiek jest ważny, że każdy człowiek jest potrzebny, że każdemu trzeba pomagać i od każdego trzeba wymagać – a najwięcej od samych siebie”.
W rożny sposób odczytywano po Zjeździe jego znaczenie i jego przebieg. Poniżej zamieszczamy kilka komentarzy na ten temat napisanych bądź przez współtwórców Zjazdu, bądź osoby w nim uczestniczące. [Red.]

Podziel się

Wiadomość

Możliwość komentowania została wyłączona.