Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Biografia kompletna

Jacek Moskwa chciał napisać dla „Świata Książki” rzecz o włoskiej mafii. Ówczesny dyrektor wydawnictwa przekonał go jednak, że powinien wziąć się za temat, który zna lepiej, czyli pontyfikat Jana Pawła II. Dzięki temu powstała najobszerniejsza, a być może i najwartościowsza biografia papieża-Polaka.
Było swego rodzaju paradoksem, że dotychczas nie mieliśmy biografii Jana Pawła II napisanej przez jego rodaka. Czterotomowe dzieło Jacka Moskwy „Droga Karola Wojtyły” wypełnia tę dość wstydliwą lukę. Jacek Moskwa był do takiego dzieła najbardziej predestynowany ze wszystkich polskich autorów piszących o papieżu. Od samego początku pontyfikatu Jana Pawła II był jego uważnym obserwatorem i komentatorem, przez 16 lat pracował jako korespondent przy Watykanie, napisał kilka ważnych książek o Janie Pawle II oraz imponującą ilość artykułów, publikowanych m.in. w „Rzeczpospolitej”, nie wspominając o licznych korespondencjach telewizyjnych i radiowych.
Jest w Polsce grupa publicystów zajmujących się zawodowo pontyfikatem Jana Pawła II, ale żaden z nich nie doświadczył takiej możliwości jak Moskwa, aby pontyfikat ten śledzić z bliska, mieć bezpośredni kontakt z ludźmi z najbliższego otoczenia papieża, uczestniczyć w kilkudziesięciu pielgrzymkach apostolskich i korzystać na bieżąco z mediów włoskich.
Te atuty Moskwa potrafił dobrze wykorzystać, choć wydaje mi się, że mógłby postarać się o jeszcze więcej rozmów z osobami z Kurii Rzymskiej, które – zwłaszcza po śmierci papieża – ujawniały szczodrze nieznane fakty z działalności Jana Pawła II. Czytając cztery tomy Drogi Karola Wojtyły, można odnieść wrażenie, że ich autor opierał się głównie na tym, co zgromadził podczas swojego pobytu w Watykanie. Znacznie lepiej wypada wykorzystanie przez Moskwę świadków pontyfikatu mieszkających w Polsce. Z drugiej jednak strony bije on na głowę wszystkich biografów papieskich ogromną erudycją oraz olbrzymim arsenałem źródeł i dokumentów, które przytacza. Prawdopodobnie nikt nie przeczytał tak dużo tekstów o Janie Pawle II i nie poznał tak dogłębnie jego życia i dzieła jak Moskwa.

Wesprzyj Więź.pl

Cały tekst w miesięczniku WIĘŹ nr 10/2011 (dostępny także w wersji elektronicznej jako e-book)

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.