Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Niepokojąco spokojna debata

Wesprzyj Więź

Coraz spokojniejsze przyjęcie kolejnych książek Jana Tomasza Grossa mogłoby nastrajać optymizmem. Polacy, zdawałoby się, pogodzili się już z faktem, że – podobnie jak inne narody – mieli wśród siebie również morderców, złodziei i kolaborantów. Badania opinii publicznej zdają się jednak przeczyć tej optymistycznej diagnozie świadomości zbiorowej Polaków.

W drugiej połowie maja Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziło badanie internetowe na reprezentatywnej próbie 621 młodych Polaków (w wieku 15-35 lat), badając między innymi ich stosunek do drażliwych kart historii relacji polsko-żydowskich. Badanie dowiodło, że 44% młodych Polaków denerwuje przypominanie o zbrodniach dokonanych przez Polaków na Żydach, a jedynie 13% przyjmuje informacje o takich zbrodniach ze spokojem. Co więcej – ponad 30% młodych Polaków uważa, że Żydzi wykorzystują polskie wyrzuty sumienia, a 36% podejrzewa, że Żydzi czynią to w celu uzyskania odszkodowań od Polaków. Dla znacznej części Polaków nowe odkrycia historyków Holokaustu to tylko antypolska propaganda, za którą kryją się konkretne interesy materialne.

Cały tekst w miesięczniku WIĘŹ nr 7/2011 (dostępny także w wersji elektronicznej jako e-book)

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.