Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Pod konfesjonałem i kozetką

Wesprzyj Więź

Tytułowe „między”, zawarte w tytule książki „Między konfesjonałem a kozetką” (zredagowanej, a zapewne i wymyślonej – w sensie koncepcji – przez Katarzynę Jabłońską i Cezarego Gawrysia, redaktorów WIĘZI), ma dla tej publikacji zasadnicze znaczenie. Wyrażać ono może zarówno relację, jak i usytuowanie obu „partnerów” – w sensie przestrzennym i metaforycznym. Tom ten, złożony z wypowiedzi zarówno księży i terapeutów, jak i osób spowiadających się oraz poddających się psychoterapii, wskazuje na co najmniej kilka znaczeń tego przyimka. Głos w książce zabierają znani psychoterapeuci i znani duszpasterze, tym bardziej więc warto się z ich przemyśleniami zapoznać. Dwa wymiary zagadnienia wydają mi się szczególnie ważne.

Wesprzyj Więź.pl

Podstawowym „między”, o jakie chodzi w tej książce, jest pytanie o relację między psychoterapią a sakramentem pojednania i pokuty. Zarówno księża, jak i psychoterapeuci różnych szkół podkreślają raczej komplementarność konfesjonału i „kozetki” niż ich konkurencyjność.

Cały tekst w miesięczniku WIĘŹ nr 5-6/2011 (dostępny także w wersji elektronicznej jako e-book)

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.