Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Sztuka szuka rozmowa

Katarzyna Jabłońska
Jako ktoś często zagubiony w spotkaniu ze współczesna sztuką – również dlatego, że trudno ustalić jasne kryteria, co jeszcze jest sztuką, a co nią już nie jest – zapytam najprościej, jak chyba można: Do czego służy sztuka?

Ryszard Kasperowicz
Dziś rzeczywiście kompletnie zniesione zostały granice pomiędzy tym, co tradycyjnie uważano za sztukę, a co dzisiaj funkcjonuje w świecie sztuki jako jej artefakt. Obecnie bardzo różne przedmioty, sytuacje, zdarzenia uchodzą za dzieła sztuki czy też narzędzia w procesie twórczym. Funkcja sztuki w ciągu wieków zmieniała się. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że zadaniem sztuki było i jest wychodzenie poza rzeczywistość potoczną. Mówiąc najprościej: i dziś język sztuki wyraża to, czego inne języki nie są w stanie wypowiedzieć.

Wesprzyj Więź

Katarzyna Jabłońska
Przysłuchiwałam się niedawno dyskusji, w której młodzi ludzie usiłowali udowodnić pisarzowi Jerzemu Sosnowskiemu – broniącemu literatury prowokującej u odbiorcy „przeżycie tajemnicy istnienia” – że metafizyka nie jest doświadczeniem uniwersalnym i niewielu już dziś obchodzi. Uniwersalne są, ich zdaniem, problemy społeczne – tym powinna zajmować się literatura i zapewne sztuka.

ks. Alfred Wierzbicki
Prawda jest taka, że od metafizyki nie można uciec – ani w sztuce, ani w życiu, ani w polityce. Oczywiście nie jest rzeczą polityków, by – jak uczniowie Platona – rozważać mieli, na czym polega sprawiedliwość. Lepiej niech to zostawią filozofom. Jednak każdy poseł, który spiera się o taki czy inny kształt budżetu, musi mieć intuicyjne choćby przeświadczenie, że sprawiedliwość jest wartością istotną, którą przy ustalaniu budżetu trzeba wprowadzić w czyn. No i w ogóle musi rozumieć, na czym sprawiedliwość polega.
Podobnie jest z metafizyką, czyli pytaniami fundamentalnymi dotyczącymi, mówiąc hasłowo, sensu życia i śmierci. Z tego rodzaju pytaniami każdy z nas w pewnym momencie musi się zderzyć. Nawet jeśli spróbujemy wyrzucić metafizykę poza nawias życia, ona i tak się w to życie wedrze.

Cały tekst w miesięczniku WIĘŹ nr 5-6/2011 (dostępny także w wersji elektronicznej jako e-book)

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.