Wspieraj | Tygodnik Powszechny

Zima 2023, nr 4

Zamów

W Galerii WIĘZI Ewa Andruk

Wesprzyj Więź

Ewa Andruk stara się tak komponować kadr, aby tworzył obraz, w którym szczególną rolę odgrywa światło. Widać to również na prezentowanych w Galerii WIĘZI pracach z cyklu „Kiedy cienie stają się coraz dłuższe”.

Pośród mistrzów fotografii pierwsze miejsce zajmuje dla niej Helmut Newton. Jego fotografia kobiety z papierosem (kolekcja YSL z 1975 r.) dla francuskiej edycji „Vouge” to jej ulubione zdjęcie, które sprawiło, że zwróciła się ku fotografii. Mistrz jest jeden, jednak Ewa Andruk wiele zawdzięcza również Eve Arnold; ceni ją szczególnie za fotografie Marilyn Monroe. Twierdzi, że tylko Arnold zdołała pokazać prawdę o MM.

Na prace Newtona trafiła dzięki modzie. Sama od lat projektuje i wykonuje ubrania, ostatnio już tylko dla siebie, wcześniej również dla innych. „Moda to poszukiwanie inspiracji” – mówi. Fotografuje jednak nie tylko modę. Interesuje ją również natura i architektura…

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.