Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Episkopat sponiewierany. Węgierskie Porozumienie między rządem a Kościołem (1950)

W bieżącym roku minęło 60 lat od podpisania Porozumienia między rządem Węgierskiej Republiki Ludowej a węgierskim episkopatem. Dla historyków węgierskich – zarówno badaczy dziejów politycznych, jak i losów Kościoła – Porozumienie stanowi ważną cezurę. Oznacza ubezwłasnowolnienie Kościoła w otoczce „prawa”, co zostało sygnowane przez biskupów, a ściśle mówiąc – kadłubowy episkopat, bo jego przewodniczący, kard. József Mindszenty, od prawie półtora roku odsiadywał wyrok dożywotniego więzienia. […]

Pod koniec spotkania abp Czapik stwierdził: „My do rozmów usiedliśmy z największą gotowością do zgody, ale panowie postawili nas w takiej sytuacji, że naszym ludziom nie będziemy mogli w oczy spojrzeć”.

Wesprzyj Więź

Porozumienie było gotowe. Episkopat sponiewierany. Prawie wszystkie zakony rozwiązane. Do upadku komunizmu oficjalnie działały jedynie cztery zgromadzenia zakonne: benedyktyni, franciszkanie, pijarzy, siostry Notre Dame – każde z dwoma domami i dwiema szkołami średnimi. W sumie na Węgrzech zostało osiem klasztorów i osiem szkół katolickich.

Z zadanych wówczas ran Kościół węgierski z trudem się podnosi do dziś.

Cały tekst w numerze miesięcznika WIĘŹ 10/2010

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.