Znak. Rok Miłosza

Lato 2024, nr 2

Zamów

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy,

Psychoterapia oznacza – co świetnie obrazują otwierające ten numer reportaże – dotykanie rzeczy bardzo delikatnych. Rosnące zapotrzebowanie na psychoterapię jest jednym z charakterystycznych znaków naszych czasów. Powstają coraz to nowe nurty, szkoły i podejścia terapeutyczne. Zazwyczaj głosiły one, że przyjmują założenie światopoglądowej neutralności terapeuty.

Wesprzyj Więź.pl

Praktyka okazała się jednak bardziej skomplikowana. Część pacjentów skarżyła się na ignorowanie przez terapeutów duchowego wymiaru człowieka. Jedną z reakcji na te skargi było powstanie zjawiska „psychoterapii chrześcijańskiej”. Nurt ten, coraz wyraźniej obecny również w Polsce, u jednych budzi entuzjazm, u innych – dystans.

Wesprzyj Więź

Jedno jest pewne: „sfera duchowa to niezwykle delikatna materia i jakiekolwiek nadużycia mogą tu mieć bardzo niebezpieczne skutki”. Wydaje się, że to przeświadczenie prof. Bogdana de Barbaro podzielają wszyscy psychoterapeuci. Tym bardziej że w tym środowisku od dawna narastało zrozumienie, że postulatowi „światopoglądowej neutralności” właściwie nie sposób podołać. Mniejsza o osobiste przekonania terapeuty, ważniejsze, że każda koncepcja psychoterapii opiera się przecież na określonej wizji człowieka, a takie założenia antropologiczne nigdy nie mogą być światopoglądowo neutralne.

Istotnym wymiarem terapii jest spotkanie osób. A tam, gdzie jest takie spotkanie – nie można odcinać się od duchowości. Terapia ma jednak pozostać terapią, a nie przyjacielską rozmową czy tym bardziej ewangelizacją. Pytania zatem pozostają. Zapraszamy Państwa do poszukiwania wraz z nami odpowiedzi.

Zbigniew Nosowski

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.