Lato 2021, nr 2

Zamów

Złoty środek Kaszel sumienia

Jesienny kaszel starszej córki przypomniał mi różne sposoby na chowanie dzieci w rodzinie. Jedni czekali, czy kaszel rozwinie się w zapalenie płuc – bo nie należy się ze sobą pieścić – i dopiero wtedy kładli delikwenta do łóżka. Inni, wprost przeciwnie, podnosili larum przy lada kaszlnięciu. Pamiętam też ciotkę, która nie robiła zamieszania, ale i rzadko w jej rodzinie zdarzało się, żeby ktoś poważnie chorował. Wiedziała, komu podać mleko z miodem, komu dać jakieś krople, syrop, komu postawić bańki – wszystko cicho, bez hałasu, w bardzo naturalny sposób.

Gdyby potrafić w tak naturalny sposób traktować nie tylko jesienny kaszel, ale to, co zabiera nam tak dużo czasu – czyli, oczywiście, porządki.

Sprzątanie to znakomity symbol życia duchowego. Ciągle trzeba od nowa… I nie należy bagatelizować drobiazgów, bo jak się je zaniedba, narastają i potrzebne są wielkie porządki, wielkie odgruzowania. Daje to wprawdzie poczucie, że „coś się stało”, ale przecież emocje i czas idą na to, co mogłoby dziać się cicho, niepostrzeżenie i nie zajmować w naszym życiu aż tyle miejsca. I byłaby przestrzeń, żeby działo się co innego…

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Gdyby tak mieć odruch nie tylko sprzątania swego domu czy podwórka, ale także sprzątania swojego sumienia, bez dopuszczania do bałaganu. I gdyby pilnować tych niepozornych spraw, na które machamy ręką, których nie zauważamy albo odkładamy na później…. I gdyby nie żyć od sprzątania do sprzątania – sumienia czy domu – tylko robić je niejako przy okazji innych zdarzeń i czynności. Kultywować drobne sprzątanie, zamiast raz na jakiś czas wszczynać wielkie porządki. Gdyby w taki sposób przeżywać codzienność, z pewnością byłoby w niej miejsce na coś innego niż tylko – albo i przede wszystkim – leczenie zła.

A we wczorajszych nieszporach bizantyjskich wezwanie: „byśmy byli upodobnieni do Ciebie i noszący Ciebie”. Potrzebna więc przestrzeń – we mnie, wysprzątana, pusta, dobre miejsce, wolne ręce.

Monika Waluś

Podziel się

Wiadomość

Możliwość komentowania jest wyłączona.